Za vraždu kvůli vínu dostal bezdomovec 11 let, musí na protialkoholní léčbu

  12:24
Městský soud v Praze poslal na 11 let do vězení bezdomovce Miroslava Popoviče. Podle rozsudku loni před Vánoci v osadě v Braníku zavraždil svého kamaráda, kterého bodl kuchyňským nožem do krku. Odsouzený také musí podstoupit protialkoholní léčbu.

Dnešní verdikt je pravomocný. Jednašedesátiletý Popovič si má trest za vraždu svého o tři roky mladšího kamaráda odpykat ve věznici s nejpřísnějším režimem.

„S ohledem na směr bodnutí šlo o takzvané útočné držení nože. Obžalovaný dlouho útočil zbraní proti krku. Musel být srozuměn s tím, že může způsobit fatální následky,“ vysvětlila v odůvodnění rozsudku předsedkyně senátu Jana Miklová.

Verdikt odpovídá závěrečnému návrhu státního zástupce, ten požadoval trest na spodní hranici sazby, která činí 10 až 18 let vězení.

Obhájce se snažil přesvědčit soud, aby věc posuzoval jako zabití, nebo ublížení na zdraví s následkem smrti, kde je nižší trestní sazba.

S návrhem však neuspěl, po poradě s Popovičem se po vynesení rozsudku rozhodli vzdát se práva na odvolání k Vrchnímu soudu v Praze.

Obdobně reagoval i státní zástupce Jiří Valsamis. Rozsudek proto nabyl právní moci a soudkyně obviněného převedla z vazby do výkonu trestu.

Osudová hádka kvůli vypitému vínu se strhla večer 14. prosince 2019 v boudě v bezdomovecké osadě poblíž Jižní spojky v Braníku.

„Po krátké slovní a fyzické rozepři obžalovaný na poškozeného zaútočil kuchyňským nožem,“ popsal atak státní zástupce Valsamis.

Napadený zemřel kvůli šoku z krevní ztráty, Popoviče na místě činu zatkla policie. „Nepamatuji si, jak se to stalo. Až poté jsem zjistil, že jsem ho vzal nožem. Byl to můj nejlepší kamarád,“ řekl při výslechu obžalovaný.

Autor: