Vysvobození pro Mladou. Bývalý vojenský areál dostal zelenou k rozvoji

  18:40
Bývalý vojenský prostor Milovice-Mladá roky chátral. Nyní se však největší území, které Středočeský kraj vlastní, může konečně i rozvíjet. Hejtmanství má již volné ruce v otázce jeho dalšího využití. Konkrétní plány na využití prostoru jsou zatím nejasné.

Chátrající vojenský areál ve středočeských Milovicích | foto:  Dan Materna, MAFRA

Už několik let to mohl být inspirativní příběh o tom, jak na léta nevyužívaném vojenském letišti v Milovicích přistane velký zahraniční investor, který chátrající lokalitu promění v prosperující teritorium a dá lidem z okolí práci. 

Jenže to by v rozvoji někdejšího výcvikového prostoru Milovice-Mladá nesměla stát v cestě unylá řeč soudních paragrafů. Jak se však zdá, tak Středočeský kraj, jenž je vlastníkem pozemků, po letech právních sporů vykličkoval ze slepé uličky.

Dohoda definitivně ukončí dobrodružství zahájené hejtmanem Davidem Rathem.

Věslav Michalikkrajský radní

Koncem ledna totiž krajští zastupitelé schválili dohodu se společností Mladá RP, která měla zbourat a odstranit hangáry a panelové domy po Sovětské armádě. Podle kraje však likvidaci neudělala včas a v domluveném rozsahu, proto jí v srpnu 2016 nájemní smlouvu vypověděl. Od té doby se táhl spor, který bránil v dalším rozvoji lokality.

Pojistka proti průtahům

Lednový smír může být kýženým restartem pro milovický boom.

„Především nám umožní definitivně ukončit dobrodružství zahájené Davidem Rathem, jež bránilo řešit koncepčně a strategicky budoucnost prostoru v Mladé. Konečně tak budeme moci spolu s okolními obcemi začít rozvíjet největší území, které kraj vlastní. Odblokují se nám stavební uzávěry a ukončí se soudní spory,“ prohlásil krajský radní pro oblast financí, dotací a inovací Věslav Michalik (STAN).

Hejtmanství se navíc pojistilo, aby se už další „pat“ neopakoval.

„Smlouvu jsme postavili tak, abychom měli zajištěné, že území bude dočištěné a že budou zlikvidovány deponie se sutí. Ve smlouvě uvedené zádržné ve výši dvaceti milionů korun nám dává jistotu, že v případě nedodržení podmínek vyklizení tyto peníze společnosti Mladá RP nevyplatíme. Použili bychom je k financování dokončovacích prací,“ zdůraznil radní pro oblast investic, majetku a veřejných zakázek Libor Lesák (ODS).

To v praxi znamená, že vyčištění území může případně dokončit jiná firma, pokud Mladá RP nestihne lokalitu vyklidit do konce července.

Prvním velkým investorem, kterým je milovický „pohrobek socialismu“ využíván, je vývojářská společnost Valeo. Té kraj v roce 2018 pronajal část letiště, když se zavázala investovat v následujících deseti letech do areálu sto milionů korun. Zatím zde stihla vybudovat testovací polygon pro auta budoucnosti.

„Naši specialisté na polygonu zkoušejí nově zaváděné technologie aut ve vysokých rychlostech. To je klíčové pro testování asistenčních a autonomních systémů, které jsou určené pro jízdu na dálnicích. Za poslední rok jsme pak na letišti opravili bývalou ranvej a pojezdové dráhy,“ uvedl Gábor Iffland ze společnosti Valeo.

Ta u milovického polygonu vybuduje brzy technicko-administrativní budovu a garáže se zázemím pro testovací vozy. Část vývojových aktivit Valea přejde z centrály společnosti v pražských Strašnicích na území kraje.

Tím vznikne startovací buňka aplikovaného výzkumu v Milovicích, ale i možnost, že se na ni nabalí další obdobné společnosti. Výsledkem má být vyšší poptávka po pracovních silách a příležitosti pro tamní dodavatele.

Montovnu tady nechceme

Krajští radní navíc nedávno schválili prodloužení smlouvy o pronájmu pozemků společnosti Valeo na dalších dvacet let. Kraji přinese navýšení nájemného a investorovi umožní zmíněný rozvoj aktivit. Další plány kraje s územím v Milovicích však zůstávají nejasné. 

„V tuto chvíli ještě nemůžeme představit naše konkrétní záměry. Plány na využití prostoru z minulosti musí nyní vedení kraje vyhodnotit a přihlédnout také k potřebám obcí nebo plánu rozvoje regionu,“ nastínila krajská mluvčí Martina Kemrová.

Budoucnost bez řidičů? V Milovicích testují auta s nejmodernějšími systémy

Své představy o budoucnosti bývalého vojenského prostoru má také milovická radnice. „Prvním krokem vzájemné spolupráce s krajem byl vznik zvláštní komise, jejíž součástí jsou starostové okolních obcí a měst. Ti lokalitu v Mladé znají nejlépe. První setkání této komise proběhlo minulý týden. Vzájemně jsme se shodli, že podporujeme rozvoj této lokality; je však důležité uchopit letiště jako celek, a proto musí být nejprve vybudována infrastruktura a poté chceme pokračovat postupným zastavěním tohoto území,“ sdělil MF DNES starosta Milovic Lukáš Pilc (ODS).

Ten by byl nerad, kdyby na letišti měla vzniknout průmyslová zóna.

„Využití tohoto prostoru nevidíme v logistických areálech nebo montovnách. Naše město se ubírá směrem podpory rozvoje sportu, rekreace a cestovního ruchu a věnujeme velké úsilí péči o zeleň a zachování přírody,“ dodal starosta Milovic.

Autor: