iDNES.cz

Projev Horákové zazní z amplionů, Praha si tak připomene její popravu

  17:24
Den před výročím 70 let od popravy Milady Horákové uctí Praha její památku, v pátek několikrát přehraje prostřednictvím sirén a přes hlášení v metru zvukovou koláž autentických nahrávek ze soudního procesu. K připomínce vyzvala občanská iniciativa s názvem Milada 70, vedení hlavního města ji podpořilo. Výročí bude v Praze doprovázet řada dalších akcí.

Slavnostní odhalení pomníku Milady Horákové ve Sněmovní ulici (16. listopadu 2015). | foto:  František Vlček, MAFRA

Horákovou popravili za spiknutí a velezradu po vykonstruovaném procesu 27. června 1950 v 5:35 hodin ráno. V souvislosti s výročím vznikla občanská iniciativa Milada 70: Zavražděna komunisty. Zveřejnila svou „Výzvu spoluobčanům, institucím a samosprávám k uctění památky doktorky Milady Horákové,“ kterou Praha vyslyšela.

„Milada Horáková nebyla lhostejná k bezpráví a měla odvahu mu čelit. Je naší povinností její příběh připomínat a bránit ho před těmi, pro které je i dnes pravda nepohodlná,“ uvedl primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.

„Den před samotným výročím budeme prostřednictvím obecního rozhlasu několikrát denně vysílat audio koláž, která vznikla z autentických nahrávek soudního procesu a z dopisů, které Horáková napsala ve vězení před popravou své rodině,“ upřesnil akci Marek Vocel ze společnosti MVP events.

Nahrávka by měla zaznít v 10:35, 12:35 a 14:35, s tím, že pět minut po půl odkazuje na čas smrti Horákové.

Výročí si Praha bude připomínat po dobu nejbližších týdnů v rámci řady dalších akcí. „Jedna z hlavních tříd Prahy 7 se jmenuje po Miladě Horákové, na výročí jejího zavraždění celou ulici vyzdobíme jejími portréty,“ popsala například radní pro oblast kulturu a cestovní ruch Hana Třeštíková.

Vražda jako divadlo. Před 70 lety poslal soud Horákovou na smrt

Na mnoha významných budovách po městě budou vyvěšeny velkoplošné plakáty s portrétem Milady Horákové a titulkem „Zavražděna komunisty“. Tyto bannery budou vidět třeba na Právnické fakultě Univerzity Karlovy, kde Milada Horáková studovala, či na budovách Národního muzea, Karolina, FAMU, Rudolfina či Veletržního paláce.

„Museum Kampa ve spolupráci s historikem Petrem Blažkem zahajuje tuto sobotu venkovní výstavu v parku Kampa, která bude věnována osudu této statečné ženy a bojovnice za lidská práva,“ připojil předseda klubu Spojené síly pro Prahu Jiří Pospíšil.

K iniciativě se může připojit kdokoliv vyvěšením černé vlajky. Pro všechny, kdo se k výzvě přidají, budou k dispozici vizuální podklady, plakáty a audio koláže určené k dalšímu šíření.

Autor:
zpět na článek