Kdy jede další tramvaj? Třicet tabulí je v Praze nově přímo uvnitř zastávek

  14:48
V pondělí začala ukazovat cestujícím v Praze aktuální odjezdy spojů MHD třicítka nových digitálních tabulí. Ty se nachází na vybraných zastávkách v přístřešcích. Kromě odjezdu se na nich zobrazuje i aktuální čas, datum a informace, zda je spoj klimatizovaný a nízkopodlažní. V průběhu letošního a příštího roku přibude přibližně stovka dalších panelů.

Ve vybraných zastávkových přístřešcích jsou cestujícím nově k dispozici digitální odjezdové panely (8. července 2024) | foto: Pražská integrovaná doprava

Instalaci panelů zajišťuje společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) ve spolupráci s Regionálním organizátorem pražské integrované dopravy (ROPID).

Panely nainstalované v nových přístřešcích v městském designu jsou alternativou k samostatně stojícím panelům, které se v metropoli nachází od loňského listopadu.

Digitální odjezdové tabule jsou i na autobusových zastávkách. Další přibudou

„Dopravní data čerpáme z platformy Golemio, která na panelech umožňuje v reálném čase zobrazit odjezdy nejbližších spojů a také aktuální mimořádnosti v provozu nebo komunikovat krizové situace v Praze,“ uvedl radní pro oblast dopravy Zdeněk Hřib.

Nové panely THMP nainstalovala na 30 zastávek. Mezi ně patří například Staroměstská, Lotyšská, Kobylisy, Ryšánka, Terminál 3, Nádraží Hostivař nebo Marjánka.

Další panely bude THMP instalovat během letošního i příštího roku. „Do konce roku 2025 tak bude mít Praha více než stovku plně digitalizovaných přístřešků, které budou vybaveny jak digitální obrazovkou s Městským informačním kanálem, tak dopravním odjezdovým panelem,“ vysvětlil Michal Hroza, radní pro infrastrukturu.

Kromě instalace zajišťuje THMP i hardware pro digitální tabule, který sestavuje ve svých dílnách, nebo monitoring.

Součástí bude i systém tyfloset, který pomáhá s orientací cestujícím se zrakovým postižením. Pomocí dálkově ovládaného vysílače si budou moci aktivovat hlasovou službu, která jim sdělí informace o spojích.

„Jsem rád, že můžeme našim cestujícím na dalších zastávkách MHD přinášet aktuální informace o příjezdech tramvají nebo autobusů. Nové displeje v přístřešcích doplní námi instalované samostatně stojící odjezdové panely na nejvýznamnějších zastávkách a díky těmto panelům můžeme cestující upozorňovat online i na případné mimořádnosti v dopravě,“ doplnil ředitel ROPID Petr Tomčík.

9. června 2023

Autor: