Milion chvilek pořádal jízdu alegorických aut Prahou, připomněl kauzy vlády

  12:52,  aktualizováno  16:21
Milion chvilek pro demokracii připravil v Praze masopustní jízdu městem. Kolona nazdobených aut měla znázorňovat kauzy české vlády. Sraz vozidel byl v sobotu dopoledne na Strahově. Po průjezdu Prahou se auta vrátila ke Stadionu Evžena Rošického, kde proběhl happening. Podle policie se akce obešla bez větších problémů.

„Na akci dohlížely desítky policistů, všechno proběhlo v naprostém pořádku bez větších komplikací,“ řekla iDNES.cz krajská mluvčí policie Eva Kropáčová.

Pořadatel akci nahlásil, s policisty několik dní dopředu ladil trasu průjezdu městem. Kolem šestnácté hodiny podle Kropáčové postupně auta ze Strahova odjíždějí.

„Je čas vyjet do ulic a nahlas si připomenout nejzávažnější kauzy současné vlády. Proč? Protože tyto kauzy mohou jinak snadno zapadnout. Přitom rozhodující volby se kvapem blíží,“ píše Milion chvilek na svých stránkách.

Alegorické vozy představují jednotlivé přešlapy české vlády, jako je například vyšetřování kauzy otrávené řeky Bečva, politici ve střetu zájmů, dostavba Dukovan se zavázáním se totalitním zemím a další. Celá akce má za cíl aktivovat veřejnost k podzimním volbám.

Na parkovišti u Stadionu Evžena Rošického na Strahově se kolem poledne sjelo podle odhadu organizátorů i zpravodajky ČTK kolem 300 aut. Většina byla ozdobena karikaturami premiéra Andreje Babiše (ANO) a nápisy, jako například „Nechceme stát jako krachující firmu“ či „Rok změny“. 

Jedno auto mělo na střeše připevněného kostlivce na židli s červenou kšiltovkou a nápisem „Nikdy neodstoupím, nikdy. Nech si to všichni zapamatují,“ který odkazuje na starší premiérův výrok. Další pak mělo třeba černou rakev s českou vlajkou a věncem s nápisem „Čau lidi“

Před průjezdem Prahou promluvili k účastníkům organizátoři. Zazněla hesla jako „Bez svobodných médií nejsou svobodné volby“. Organizátoři vyzvali demokratické strany, aby ubezpečily veřejnost, že po volbách neskončí v područí Andreje Babiše. V blížících se volbách bude mít podle spolku Milion chvilek každý hlas stejnou cenu, proto je podle něj o to více třeba přijít a volit. Účastníky vyzval, aby každý přesvědčil alespoň jednoho člověka, aby šel volit.

Po třinácté hodině vozidla vyjela na průjezd Prahou. Kolona se vydala na jízdu směrem na Letnou přes Nábřeží Edvarda Beneše na Smíchov a kolem Petřína zpět na Strahov, kam dorazila kolem půl třetí.

13.února 2021 v 14:42, příspěvek archivován: 13.února 2021 v 14:49

Praha - Kolona přibližně 250 vozidel dorazila zpět na Strahov. #policiepha https://t.co/4q04sn9v4g

„Masopust nejen veselka, ale i ironické zesměšnění“

Podle předsedy spolku Milionu chvilek pro demokracii Benjamina Rolla vláda v současné epidemické situaci selhává a premiér přitom obohacuje své podniky o státní peníze. „Masopust je období nejen veselých oslav, ale také ironického zesměšnění mocných. A tak chceme touto alegorickou jízdou vyjádřit svůj protest a obavy,“ řekl.

To, že Sněmovna v pátek neprodloužila nouzový stav, je podle Rolla další ukázka neschopnosti řízení ČR. Odpovědnost, za to nese premiér, který se nechtěl domluvit na spolupráci s opozicí, míní. „Chápu, že opozice nechce dávat další bianco šek vládě, aby si mohla dělat, co chce,“ řekl Roll.

Cestou z krize podle něj může být hlasování lidí ve volbách. Účastníky akce ve své úvodní řeči vyzval, aby se snažili přesvědčit hlavně mladé, že je třeba k volbám přijít. „Za osm měsíců u voleb bude jedinečná příležitost při jízdě otočit volantem naší republiky a směřovat ke změně k lepšímu,“ uvedl. 

Za důležité považuje, aby veřejnoprávní média zůstala svobodná a nikdo na ně nevyvíjel politický tlak. V květnu pak chce spolek zveřejnit výzvu k demokratickým stranám, aby po volbách nepřistoupily k vládní spolupráci s hnutím ANO, komunisty nebo extremisty.

Spolek Milion chvilek vznikl po sněmovních volbách v roce 2017, které vyhrálo ANO. Spolek pořádá demonstrace, při nichž kritizuje premiéra Babiše, podle spolku je premiér ve střetu zájmů a nedodržuje volební sliby. Předloni v červnu na pražské Letné se největší demonstrace Milionu chvilek zúčastnilo podle organizátorů až 250 tisíc lidí.

Loni na přelomu září a října ze spolku odešel bývalý předseda Mikuláš Minář, který založil nové hnutí Lidé PRO, se kterým chce kandidovat v podzimních volbách. Roll potom oznámil, že Milion chvilek je bytostně občanská iniciativa rostoucí zdola a jako taková ve volbách nikdy kandidovat nebude.

Autoři: ,