Oheň u Mariánského sloupu zapálil odpůrce stavby, hrozí mu dva roky vězení

  12:12
Muži, který v neděli zapálil hromádku hadrů u Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze, hrozí až dva roky vězení. Jako důvod založení požáru uvedl nesouhlas s obnovou sloupu. Podstavec špinavý od kouře a sazí vyčistil známý čistič graffiti z Karlova mostu.

Pražští strážníci zadrželi muže, který se na Staroměstském náměstí u Mariánského sloupu pokusil založit oheň. (21. června 2020) | foto: Městská policie Praha

„Čin prověřujeme pro podezření ze spáchání trestného činu výtržnictví a poškození cizí věci. Za to v tomto případě hrozí až dvouletý trest odnětí svobody,“ řekl mluvčí policie Jan Rybanský.

Pachatelem je sedmapadesátiletý muž. Motivem jeho činu bylo to, že nesouhlasil se znovuobnovením Mariánského sloupu. 

Předběžná škoda byla odhadnuta na 15 tisíc korun. Podle autora kopie sloupu Petra Váni oheň na pískovci žádné škody nezanechal.

„Už v neděli jsem zavolal Miloslavu Černému, který kvalitně očistil graffiti z Karlova mostu, aby nám pomohl. On hned přijel a pomocí zahřátého vysokého tlaku vody saze odstranil,“ popsal Váňa. 

„Je velmi zvláštní, že chce někdo zapálit kamennou stavbu. Sloup jsme postavili proto, aby se Panna Maria přimluvila za nás proti nemocem a válkám, ale jsou lidé, kteří to asi chápou jinak,“ dodal.

Několik hadrů politých hořlavinou u sloupu zapálil žhář v neděli dopoledne

Práce na dokončování sloupu se kvůli tomu ale nezastavily. Sochaři stále dolaďují detaily. Ve výrobě je mříž, která bude společně s obrazem Panny Marie umístěný v sanktuáři, prostoru uprostřed konstrukce sloupu.

Stavba by měla být dokončena 15. srpna. 

Autor: