iDNES.cz

V centru Prahy roste bytový dům. Privatizace Malé Strany, kritizuje spolek

  14:22
Na pražské Malé Straně jde do finále stavba dvoupatrové budovy, která patří miliardáři Oldřichu Šlemrovi. Část domu plánuje věnovat galerii, kde chce vystavovat díla různých umělců. Z novostavby však není nadšen ani Klub Za starou Prahu, ani značná část sousedů. Podle nich je podobný zásah do historického centra metropole nepřijatelný.

Miliardář Šlemr o svých plánech řekl serveru e15.cz. „Původně zde stály zbytky zděného přízemního stavení. Zahrada byla neudržovaná. Ohradní zeď i objekt byly v havarijním stavu. Objekt byl již v předchozích projednáních schválen k demolici,“ vysvětlil ředitel Odboru památkové péče (OPP) pražského magistrátu Jiří Skalický.

„Do místa byla zvolena jednoduchá architektura, která by svým vzezřením neatakovala sousední objekty. Tvar objektu byl zvolen tak, aby kopíroval přilehlou ohradní zeď,“ popsal Skalický.

Předseda Klubu Za starou Prahu Richard Biegel k vznikajícímu domu zaujímá negativní stanovisko a argument OPP nepovažuje za podstatný. „Kvalita vzniklé architektury není relevantní. Místo není stavební parcelou. Původní přízemní dům navíc nebyl za zdí vidět, kdežto několikapodlažní novostavba vstupuje do prostředí,“ řekl.

Podle něj se jedná o privatizaci Malé Strany, která je již od 50. let památkovou rezervací. „Něco takového se nikdy nesmí stát,“ uvedl předseda.

Rodiče dětí ze školy u hotelu InterContinental se bojí nebezpečného azbestu

Magistrát námitky nezaznamenal

Dům kritizují i někteří malostranští obyvatelé, kterým chybí odstraněná zeleň. Novostavbu, vykukující zpoza nově postavené zdi, považují za nevzhlednou.

„Nikdo ze sousedů nikdy neviděl žádnou vizualizaci, žádný návrh, nic. My bychom o tom museli vědět, jsme totiž místní a máme nesčetné zkušenosti s opravami historického objektu v této památkové zóně,“ okomentoval stavbu umělec Daniel Pešta na Facebooku.

Kritizované kalendárium z orloje zmizí, nové vytvoří Akademie výtvarných umění

Skalický však uvedl, že ze strany obyvatel pražský magistrát nezaznamenal žádné připomínky ani stížnosti. „Dle informací, co má MHMP OPP k dispozici, bylo od začátku se všemi sousedy komunikováno. Všichni sousedé byli účastníky řízení, tudíž své připomínky mohli vznést v rámci stavebního řízení na městskou část Praha 1, odbor výstavby,“ přiblížil.

To potvrdil i mluvčí Prahy 1 Petr Bidlo. „Podle našich informací byli tzv. dotčení sousedé seznámeni s projektem v rámci územního řízení. Jejich námitky směřovaly k organizaci staveniště, nikoli ke stavbě jako takové,“ sdělil Bidlo.

Také upozornil, že územní rozhodnutí bylo vydáno již v roce 2015. „Komise územního rozvoje záměr akceptovala 5. února 2013, a to bez připomínek a jednomyslně,“ dodal mluvčí.

zpět na článek