Praha rozšíří roušky i do ambulancí a lékáren, v MHD jsou doporučené

  10:00
V hlavním městě se od pondělí rozšíří povinnost nosit roušky. Kromě nemocnic je lidé znovu budou muset nosit i v nepobytových zdravotnických zařízeních jako jsou ordinace specialistů nebo i lékárny. Vedení města tak reaguje na případy komunitního přenosu nemoci covid-19. Ve středu města vznikne nové odběrové centrum určené pro testování turistů i Pražanů.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: AP

„Vzhledem k rostoucímu počtu komunitních přenosů onemocnění jsme se rozhodli rozšířit povinnost nošení roušek pro všechna zdravotnická zařízení, včetně lékáren, čekáren, ambulantních lékařů, pediatrů a tak dále. Chceme snížit možný komunitní přenos a učinit tato místa bezpečnější “ oznámila ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová. 

Nyn platí povinnost nosit roušku v nemocnicích a také v metru.

Koronavirus v Česku

Obnovený provoz Divadla v Celetné. (28. května 2020)
Bertiny lázně v centru Třeboně se po kompletní rekonstrukci zase otevírají pacientům a návštěvníkům.  (29. května 2020)
Liberecké zábavní a vzdělávací centrum iQLandia se připravuje na otevření. Návštěvníky by mělo znovu po bezmála třech měsících uzavření kvůli koronaviru přivítat 5. června 2020. IQPark se otevře již 1. června 2020. Snímek ukazuje zakrývání jednoho z exponátů, které nebude možno z hygienických důvodů dočasně používat. (28. května 2020)

Podle primátora Zdeňka Hřiba je Praha na možné další šíření koronaviru připravena. Další rozšiřování povinnosti nosit roušky ale magistrát podle jeho slov neplánuje.

Nakažených z pražského klubu je už skoro stovka. Lidé pili jedním brčkem

„V metru zůstává nošení roušek zachováno, v ostatních hromadných prostředcích městské dopravy jsou dále roušky doporučené, jako tomu bylo doposud. Nelze to ale vnímat tak, že to není potřeba. Je nutné roušky používat v MHD vždy, kdy je to možné,“ sdělil Hřib.

Náměstek primátora pro oblast bezpečnosti Petr Hlubuček sdělil, že k dvanácti odběrovým místům v Praze přibude další přímo v centru, kam mohou hotely směřovat turisty s podezřením na covid-19. Vyšetřit se mohou nechat i Pražané.

„Pro pozitivně testované, kteří nemají, kde trávit karanténu, bude vyčleněný objekt,“ dodal Hlubuček.

Vyzval také zaměstnavatele na území Prahy, aby bezpečnosti zaměstnanců věnovali velkou pozornost, a pomohli tak zabránit šíření koronaviru v hlavním městě.


Protiepidemická nařízení se zpřísňují i celoplošně. Už ve čtvrtek ministr zdravotnictví Adam Vojtěch oznámil zavedení nových opatření, která budou platit od sobotní půlnoci. Lidé budou mít povinnost nosit roušky na vnitřních hromadných akcích, počet účastníků od pondělí nesmí překročit 500 lidí.

Autor: