iDNES.cz

V Lánech zlikvidovali chov kachen, kvůli ptačí chřipce vybili deset tisíc kusů

  15:04
Během pátku zlikvidovali hasiči společně s pracovníky veterinární správy a zaměstnanci farmy chov kachen v Lánech na Kladensku. Kvůli výskytu ptačí chřipky zde museli utratit nejméně deset tisíc kusů drůbeže. Zásah byl náročný, neboť probíhal v ochranných prostředcích.

Hasiči a pracovníci veterinární správy a zaměstnanci farmy likvidovali chov kachen kvůli ptačí chřipce v Lánech. (27. ledna 2023) | foto: HZS Středočeského kraje

„V pátek kolem šesté hodiny ranní začal zásah v soukromém chovu kachen na farmě v Lánech, kde bylo potvrzeno ohnisko ptačí chřipky H5N1. V areálu se nacházely celkem tři haly, z toho dvě byly prázdné, ve třetí bylo přibližně 10 000 kachen,“ uvedl mluvčí středočeských hasičů Jan Sýkora.

Jako první byla se vybudovala dekontaminační stanoviště a to jak pro zasahující hasiče a pracovníky, tak i pro techniku. Na místě veterinární správa zřídila čtyři kontejnery, ve kterých docházelo k usmrcování kachen.

S likvidací chovu začali hasiči kolem osmé hodiny. Kachny nakládali do kontejnerů, které byly napuštěny oxidem uhličitým.

Slepice při chřipce zažívá malou ebolu. Virus rychle mutuje, říká vědec

„Celý zásah probíhal v ochranných prostředcích, takže byl poměrně náročný, proto se museli zasahující po hodině střídat. Vše probíhalo velmi rychle a před čtvrtou hodinou odpolední byla hala vyklizena,“ popsal Sýkora.

Pomocí ultrazvukových přístrojů byla vydezinfikována nejen hala, kde byly kachny, ale i prázdné dvě haly a celý objekt.

Hasiči v sedm večer místo předali majiteli a jednotky se vracely na své základny. Tam je čekal úklid a čištění veškerého použitého materiálu.

„Na likvidaci chovu se podíleli profesionální hasiči z Kladna, Slaného, Stochova a Rakovníka společně s hasiči Záchranného útvaru HZS ČR ze základen v Hlučíně a Jihlavě. Celkový počet hasičů na místě události byl 45. Zásahu se aktivně účastnili i zástupci krajské veterinární správy a zaměstnanci farmy. Celá oblast byla uzavřena Policií České republiky,“ dodal Sýkora.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autor:
zpět na článek