Zanedbaný Libeňský most ožije, vzniknou pod ním obchody i skatepark

  8:12
Hlavní město začne letos opravovat Libeňský most. Z něj se má nově stát nejen moderní dopravní tepna spojující Holešovice a Palmovku, ale i místo odpočinku. Pod mostem v obloucích totiž vznikne například kavárna nebo skatepark. Během oprav se pěší a cyklisté přes řeku vždy dostanou přes provizorní lávku a z obou stran bude k mostu přivedená MHD.

Budoucí podoba Libeňského mostu a jeho okolí. | foto: Ateliér BridgeStructures/Vizualizace DousekZáborský

„Hledáme každou příležitost, jak oprášit zašlou krásu kubistické konstrukce architekta Pavla Janáka a jejího okolí,“ uvedl k nové podobě Libeňského mostu, který nebyl nikdy opravován, náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr. Proto podle něj platí, že z mostu z roku 1928 město zachová to nejcennější – obloukové konstrukce.

„Obloukové konstrukce propojí nové mostní konstrukce tvarově vycházející z Janákových skic, aktuálně detailně dispozičně a tvarově navržené. Díky těmto mostům se za povodní sníží hladina Vltavy v Karlíně o několik desítek centimetrů. Nové mosty doplníme o bezbariérové rampy na Rohanský ostrov, ze kterého se v budoucnu stane krásný park,“ přiblížil náměstek budoucí podobu spojnice mezi Prahou 7 a 8.

Odpočinková zóna

Most, jehož rekonstrukce vyjde asi na 2,18 miliardy korun, pak bude Pražany lákat novými místy pro odpočinek a trávení volného času.

Prostory pod trámovými konstrukcemi i historickými oblouky nabídnou kavárny, obchůdky a další služby. Vybudován bude i přístup k vodě a skatepark.

„Aktuálně probíhají projekční práce a přípravné práce v terénu, aby se v roce 2024 spustila dvouletá rekonstrukce,“ uvedl náměstek.

Současná podoba Libeňského mostu a jeho okolí na vizualizacích je aktualizací původní studie po připomínkách v zadávacím řízení a dotčených majitelů pozemků. Dopracováno bylo využití nebytových prostor a veřejných prostranství.

24. září 2020

Autor: