Kino pod širým nebem. Promítá se v Kinského zahradě i na střeše centra DOX

  16:00
S příchodem prázdnin se Pražanům opět naskýtá možnost pohodlně se usadit a užít si sledování filmu na čerstvém vzduchu v některém z mnoha letních kin v metropoli. Kromě kvalitních snímků si navíc na řadě míst mohou vychutnat také atmosféru zajímavé lokality. Letní kino Kinská například promítá přímo na fasádu klasicistního Letohrádku Kinských, který stojí na úbočí bývalých vinic Petřína v Kinského zahradě.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Petr LundákMAFRA

Pro letošní rok provozovatelé pořídili nové obří plátno s rozměry 12 krát 7 metrů. „Plátno je nejen největší, jaké jsme tady kdy měli, ale troufáme si říct, že je i jedno z největších ze všech pražských letních kin,“ uvádějí.

Letos nabídnou v rámci projektu Das Sommerkino i jinak hůře dostupné, ale zato zásadní německojazyčné filmy. Třeba dnes večer se tam lze podívat na švýcarský snímek Džungle duší.

Filmy i fotbal

První letošní promítání se dnes uskuteční také na břehu Vltavy ve Žlutých lázních, kam mohou vždy jeden den v týdnu lidé přijít zhlédnout hollywoodské trháky i zajímavé dokumenty, a to zdarma. Tento večer je na programu kultovní snímek s Antoniem Banderasem a Salmou Hayek – Desperado.

Kina pod hvězdami nabídnou filmy i jógu, vstupné je většinou od stovky výš

„Rozhodli jsme se, že chceme hostům Žlutých lázní nabídnout maximální komfort. Zda promítáme, se proto lidé dozvědí vždy s nějakým předstihem aktuálně na našich webových stránkách a sociálních sítích, kde bude uvedený také název filmu. Začínat chceme vždy hned po setmění, proto se ten čas bude během léta trochu měnit,“ říká Žofie Strachotová, programová manažerka areálu.

Kromě filmů mohou lidé přijít do Žlutých lázní sledovat také zápasy mistrovství Evropy ve fotbale a později v létě také Letní olympijské hry, které se konají od 26. července v Paříži.

Svým umístěním unikátní je letní kino na střeše Centra současného umění DOX v Holešovicích, mimo jiné díky výhledu na vzducholoď Gulliver. Na film je tam možné přijít každou středu, přičemž DOX se zaměřuje především na artové snímky. Ve středu 17. července to bude třeba temná a surrealistická komedie Seveřané, ve které se prolnou příběhy, tužby a frustrace svérázných obyvatel holandského předměstí, které má jenom jednu ulici.

Letní kino u vody. Přístaviště v Otrokovicích má nové dřevěné přístřešky

Výjimečný je letošní ročník Kinobusu dopravního podniku (DPP), který celé léto křižuje metropoli. Podle svého jízdního řádu toto léto zavítá na 11 míst, kde bude hrát vždy večer od pondělí do čtvrtka.

Nejbližší program vybraných letních kin

Letní kino Kinská – promítání začíná vždy ve 21:30. Dnes je na programu švýcarské drama Džungle duší, ve čtvrtek americká komedie od Wese Andersona Asteroid City.
Letní kino ve Žlutých lázních – po setmění je dnes na programu akční komedie Desperado.
DOX – dnes večer uvádí francouzské drama Pacifiction, příští středu švédské drama O nekonečnu.
Kinobus – dnes v Letňanech promítá akční snímek Mission Impossible Odplata – První část, zítra francouzskou komedii Pan učitel vrací úder.
Sunset Cinema – letní kino na střeše obchodního centra Arkády Pankrác dnes od 18 hodin uvádí muzikál Mamma Mia!. Následně od 21 mohou lidé vidět americkou komedii 10 důvodů, proč tě nenávidím.
Letní Kino Holešovická tržnice – dnes od 21 hodin uvádí thriller Revenant: Zmrtvýchvstání.

Kromě celovečerních filmů ale bude promítat také jedenáct dokumentů o historii pražského metra, čímž se dopravní podnik přidá k oslavám výročí 50 let od zahájení provozu tohoto dopravního prostředku. Dokumenty mohou lidé zhlédnout vždy ve středu, po skončení hlavního filmu, přičemž každý týden je na programu jiný.

„Letos se nám podařilo zařadit do programu 23 celovečerních filmů. Čtyři z toho jsou letošní novinky, jako domácí snímky Prázdniny s broučkem či Aristokratka ve varu, 10 filmů je z loňského roku. Nabídneme ale i několik starších kultovních snímků, třeba Samotáře Davida Ondříčka s excelentním Jiřím Macháčkem,“ sděluje Josef Voltr, vedoucí odboru Marketing a obchod DPP.

„Naprostá většina z letošní nabídky Kinobusu DPP jsou komedie nebo rodinné filmy, pouze dva snímky patří do kategorie akční nebo drama. Věříme, že si z nabídky vybere každý, skvělým tipem může být například sedmi Oscary ověnčený Oppenheimer uznávaného režiséra Christophera Nolana,“ dodává Voltr.

Kinobus zahájil svou pouť již minulý týden v Čakovicích. Momentálně je v Letňanech na návsi v ulici Tvrdého a příští týden se přesune do Centrálního parku Kbely.

Uzavřená Kasárna

O jedno oblíbené letní kino ale Pražané přišli, a to v Kasárnách Karlín. Tamní centrum nedávno uzavřel stavební úřad. Podle územního plánu totiž má areál sloužit pouze armádním a bezpečnostním účelům.

Kasárna byla součástí majetkové směny mezi Prahou a státem. Přestože centrum zde funguje už sedm let, přišel pokyn od úřadu až zhruba půl roku poté, co se vlastníkem stalo hlavní město.

Autor: