Letenský kolotoč marně čeká na opravu, dřevění koně jsou ustájení v muzeu

  17:12
Na historickém kolotoči na Letenské pláni se v nejbližší době nikdo nesveze. Na opravu památky se opakovaně žádná restaurátorská firma nepřihlásila. Obnova kolotoče se tak o další rok odkládá.

Národní technické muzeum chtělo památku zpřístupnit už v roce 2017. Mezitím byli opraveni dřevění koně, rytíři z papírmaše a interiér kolotoče, ale samotná budova na zásah restaurátorů stále čeká.

„Jako radnice jsme se obávali opačného stavu, že kolotoč bude opraven, ale koně nikoli. Proto jsme se do toho vložili a pomohli jsme sehnat finance na opravu koní. Bohužel nastala opačná situace,“ řekl ke stavu kolotoče starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

V polovině června skončilo již třetí otevřené zadávací řízení na obnovu objektu, žádná nabídka ale nepřišla. Proto muzeum začalo odborníky samo oslovovat.

Fotogalerie

„S ohledem na tento výsledek bylo rozhodnuto opustit výběr dodavatele pomocí otevřeného zadávacího řízení a přejít k jednacímu řízení. V červnu a v červenci jsme oslovili deset dodavatelů, kteří mají předpoklady pro realizaci zakázky, případně v minulosti projevovali předběžný zájem o akci,“ informovala mluvčí Národního technického muzea Jana Dobisíková.

Stále není jasné, kdy opravy kolotoče z roku 1892 začnou. Z deseti oslovených firem šest odmítlo, dvě restaurátorské firmy chtějí upravit projekt i se smluvními podmínkami. To by ale podle Dobisíkové bylo problematické kvůli zákonu o veřejných zakázkách.

„Dva další dodavatelé projevili zcela předběžný zájem o účast na jednacím řízení, nicméně je otázkou proč nepodali nabídky ve třech předcházejících otevřených zadávacích řízeních, o kterých byli vždy informováni,“ dodala.

Dobisíková věří, že v průběhu srpna by mělo být rozhodnuto o dodavateli rozhodnuto. Obnova kolotoče se tak odkládá na příští rok.

Ředitel muzea Karel Ksandr už v minulosti MF DNES upozorňoval na nedostatek lakýrníků a tesařů. Většina jich byla totiž zaneprázdněna opravou Národního muzea nebo podobnými zakázkami.

Na opravu kolotoče z dob Rakouska-Uherska vybralo Národní technické muzeum s Prahou 7 celkem přes dva miliony korun. 

Oprava interiéru a figur jednadvaceti koní již stála asi 7,5 milionu korun. Část jich je nyní vystavena v technickém muzeu společně s papírovými rytíři.

V roce 2016 před zahájením oprav se mohli lidé podívat na kolotoč a koně potažené pravou koňskou kůží.

Autor: