Lennonovu zeď zakryla modrá plachta, pracovníci začali strhávat omítku

  11:58
Práce na rekonstrukci slavné zdi na Velkopřevorském náměstí začaly o něco dříve, než se původně předpokládalo. Už v pondělí začala firma najatá řádem maltézských rytířů odstraňovat omítku, na kterou lidé v minulosti psali texty Beatles.

Zeď Maltézské zahrady, které se přezdívá Lennonova, od soboty obklopilo lešení a nyní je oblíbené turistické místo schované za plachtou. Procházející turisté si místo nevěřícně fotí a zvědavě nakukují i za zástěnu, aby zjistili, co se děje.

„Maximálně do konce týdne vyvěsíme na lešení informační plochu s grafikou původní podoby zdi a informacemi pro turisty i místní, co se zdí plánujeme. O rekonstrukci budeme také dopisem informovat sousedy a především turistické agentury. Těm chceme vysvětlit, že od příští turistické sezony se pravidla malování na zeď změní,“ sdělila mluvčí řádu Hedvika Čepelová.

Práce jsou součástí rekonstrukce, kterou si objednali maltézští rytíři. Kromě zpevnění zdi bude opravena také římsa a historický portál. Práce by měly trvat jen několik týdnů.

Fotogalerie

Zeď bude odhalena 17. listopadu v rámci oslav 30. výročí sametové revoluce. Sprejování ale bude hlídané. Suverénní řád maltézských rytířů chce ze zdi udělat veřejnou galerii, pravidla pro sprejování ale zatím neupřesnil.

Zeď se proslavila malbou obličeje Johna Lennona po jeho úmrtí v roce 1980. Lidé také na zeď psali texty britské kapely Beatles, nebo o svobodě a míru.  Komunistická strana proto nechala zeď několikrát přemalovat.

Naposledy byla Lennonova zeď přemalována na bílo v roce 2014. K autorství se přihlásila studentská streetartová skupina Pražská služba.

V posledních letech se zeď stala oblíbeným místem organizátorů výletů pro turisty. Někteří průvodci turistům rozdávali spreje a fixy, aby na zde mohli nechat vlastní vzkaz, jenže poté se na zdi začaly objevovat vulgární nápisy a obrázky.

Autor: