Ambulance v Benešově lidem zkontroluje, zda se jim léky vzájemně „netlučou“

  9:32
Mnoho lidí bere denně několik různých léků. Jejich nevhodná kombinace však může způsobovat přetrvávající zdravotní potíže. V Benešově funguje ambulance, kde si pacienti mohou svou sestavu léků nechat zkontrolovat a zkušení farmaceuti jim případně navrhnou úpravy či změny medikace.

Účetní Karel z Benešovska se do osmnácti let cítil úplně zdravý. Při zdravotní prohlídce před nástupem na vojnu mu však lékař nejprve diagnostikoval šelest na srdci, další vyšetření pak odhalila zúžení srdečních cév.

„Takže jsem dostal modrou knížku, tašku léků a dalších více než dvacet let jsem žil téměř normální život,“ vypráví muž.

Týden po pětačtyřicátých narozeninách ale zkolaboval v práci. Následoval rychlý transport do nemocnice, kde mu lékaři o den později zavedli do extrémně zúžené části věnčité tepny stent – kovovou trubičku, která udržuje cévu průchozí.

Od té doby užívá léky na podporu srdeční činnosti, úpravu tlaku, výživu cév, ředění krve a odvodnění – denně celkem devět prášků. „Před dvěma týdny mi přibyly léky na začínající cukrovku a začal mi stávkovat žaludek,“ popisuje. Lékařka ho proto poslala do ambulance pro lékové problémy.

Speciální ambulance začala fungovat pro veřejnost v benešovské nemocnici před necelými dvěma roky na oddělení klinické farmakologie jako jedna z prvních v České republice. Je pro pacienty jakéhokoliv věku, kteří si chtějí nechat zkontrolovat své léky například kvůli podezření, že jim medikace způsobuje nějaké konkrétní zdravotní obtíže nebo nastavená léčba přestává být účinná.

„Nejvíce pacientů nás oslovuje s tím, že berou mnoho léků. Jsou to lidé, kteří užívají i více než deset tabletek denně. A my jim pomůžeme určit, zda je jejich spolupodání bezpečné, případně můžeme v úzké spolupráci s předepisujícími lékaři navrhnout nějaké konkrétní úpravy či změny,“ říká vedoucí klinický farmaceut Dalibor Černý.

Přicházejí i mladí a těhotné ženy

Nejčastěji do ambulance lékových problémů míří senioři. „Někdy řešíme i lékovou problematiku u mladých lidí – například se dvěma léky,“ podotýká šéf benešovských klinických farmaceutů.

Výjimkou nejsou ani těhotné nebo kojící ženy, které užívají trvale nebo nárazově konkrétní léčiva. „Poslední dva měsíce před porodem jsem musela brát železo, ale nesnášelo se s antihistaminiky, co potřebuji na pylovou alergii. Zvracela jsem víc než na počátku těhotenství. Nakonec mi poradili, abych místo tabletkového železa pila železitou minerálku,“ říká novopečená maminka Kamila Beřková.

Analýza chronické medikace, tedy kontrola sestavy léků, je velmi vhodná rovněž u pacientů se sníženou funkcí ledvin nebo jater, ale také u lidí s velmi nízkou nebo naopak velmi vysokou tělesnou hmotností. Z preventivních důvodů se mohou do ambulance objednat také lidé, kteří dlouhodobě užívají více než osm různých léků.

Kdy si nechat zkontrolovat sestavu léků

  • Pokud pacient užívá trvale osm a více léčiv nebo ví o jakékoliv lékové interakci (stav, kdy na sebe léky v těle vzájemně působí). Případně, když má pocit, že jeho léčba selhává. Při snížené funkci ledvin či jater.
  • Po opakované operaci střev, které vedly k jejich zkrácení.
  • Při velmi nízké nebo vysoké tělesné hmotnosti. Když těhotná či kojící žena užívá nějaká léčiva.

„Počáteční rozjezd naší ambulance bohužel poznamenala pandemie. Řada pacientů se obávala vůbec vkročit do jakéhokoliv zdravotnického zařízení,“ vzpomíná Dalibor Černý. I tak služeb speciální ambulance využily desítky lidí.

Nyní je jich i pár set měsíčně. K většímu zájmu přispěla i letošní novinka – pacienti mají ročně nárok na dvě konzultace placené zdravotní pojišťovnou, pokud mají vypsanou žádanku od obvodního lékaře nebo specialisty. S sebou do ambulance potřebují seznam užívaných léků a potravinových doplňků, dále všechna dostupná klinická a laboratorní vyšetření a rovněž žádanku od lékaře, občanský průkaz a kartičku pojištěnce.

Ambulance pro lékové problémy funguje každý všední den pro předem objednané pacienty. Ke konzultaci se mohou objednat s lékovými problémy svých nemocných také praktičtí lékaři i ambulantní specialisté. Bližší informace najdou zájemci na adrese www.hospital-bn.cz/oddeleni/klinicka-farmacie.