Kutná Hora našla ubytování pro obyvatele shořelé ubytovny. Teď shání vybavení

  12:36
Obyvatelé kutnohorské ubytovny, která na Nový rok shořela, se provizorně přestěhovali do Sportovní haly Klimeška. Z haly se už vystěhovalo patnáct lidí. Nyní to vypadá, že se ubytování podařilo zajistit i pro zbytek. Problémem je však vybavení nových bytů, které se kvůli zavřeným obchodům obtížně shání.

Kutnohorská sportovní hala Klimeška | foto: Archiv ČEZ Basketball Nymburk

„Prvních patnáct lidí je už ubytovaných, vyjednáváme další ubytování pro dvě rodiny. A v pátek, nejpozději příští týden by se ze sportovní haly měl odstěhovat i zbytek obyvatel,“ uvedl starosta Kutné hory Josef Viktora s tím, že všichni ubytování zůstanou na území Kutné Hory.

Velkým problémem je v současné chvíli vybavení poskytnutého ubytování. Lidé přišli při požáru o většinu svých věcí. Nejde jen o osobní majetek, ale třeba i o postele nebo základní vybavení kuchyně. Situaci ztěžují zavřené obchody, kvůli kterým si lidé nemohou chybějící nádobí nebo základní nábytek pořídit.

„Intenzivně spolupracujeme na tom, aby lidé měli v poskytnutém ubytování alespoň postel a nezbytné prostředky,“ dodal starosta.

Ve sportovní hale Klimeška, do které byli lidé po požáru převezeni, měli podle starosty zajištěný veškerý potřebný komfort.

„Ve sportovní hale je deset pokojů. Lidem bylo třikrát denně zajištěno stravování a dětem nezbytné pomůcky pro online výuku. Za normálních okolností by byla hala obsazená, ale kvůli pandemii a sportovním omezením mohla být k dispozici,“ vysvětlil starosta.

Ubytovna v Kutné Hoře-Sedlci začala hořet 1. ledna kolem půl jedenácté večer. Na místo vyjelo jedenáct jednotek dobrovolných i profesionálních hasičů. Z budovy bylo evakuováno celkem čtyřicet lidí. Jedna žena v důsledku požáru zemřela. Čtyři lidé byli lehce zraněni. Zásah trval až do odpoledních hodin dalšího dne. Příčina požáru se vyšetřuje.

Ubytovna je v současné době neobyvatelná a je pravděpodobné, že bude určena k likvidaci. To ale bude předmětem dalších jednání rady města.

Autor: