VIDEO: V Magické show na Křižíkově fontáně vyniknou všechny živly i drony

  12:10
Na pražské Výstaviště se už za měsíc vrátí příběh „českého Edisona“ Františka Křižíka v představení nazvaném Magická fontána. Křižíkova fontána se stane od června dějištěm představení, které vypráví živelná show prostřednictvím vody, ohně a světla. Letos si organizátoři připravili několik novinek a jednou z nich jsou autonomní světelné drony.

„Představíme novou technologii, kdy si drony společně s umělci předávají světla. Jedná se o sladěný akt, kdy největším elementem synchronizace je hudba,“ prozradil MF DNES Martin Koubek, technický ředitel skupiny Pyroterra, která představení produkuje.

Do děje zasáhne až pětadvacet masivních černých dronů, které na rozdíl od těch veřejnosti známějších nemají kamery. K pohybu používají GPS navigaci.

„Tento systém je ovšem o mnoho preciznější. Letovou cestu jsme drony naučili dopředu,“ vysvětluje Koubek.

Zajímavostí je také zajištění bezpečnosti během představení. Drony mají totiž před jevištěm postavený virtuální plot a nesmějí létat nad diváky. „Pokud by se nějaký dostal do zakázané zóny, vypne se,“ doplňuje Koubek a dodává, že pro show bylo třeba získat povolení od úřadu civilního letectví.

Tanec vedle blesků

První představení se v letošním roce odehraje v pátek 3. června, poslední pak 27. srpna 2022. Celkem si diváci mohou vybrat mezi deseti letními termíny.

„Loňský rok nám ukázal, co se divákům líbí nejvíc. Přidáváme proto pyrotechnické efekty a častěji se na scéně bude objevovat role Královny ohně, ve které bude i letos excelovat Terezie Kovalová. Odvahu našich tanečníků uvidí diváci také ve chvíli, kdy budou doslova tančit vedle blesků o milionech voltů z Teslova transformátoru,“ upřesňuje Marek Solnička, režisér a autor Magické fontány.

Prodavačky se na nás mračí, říkají mladí artisté z Kyjeva. Česku děkují za pomoc

Samotné drony se v show objevují hned dvakrát a nejedná se pouze o plytký efekt, ale o důležitou součást výpravy hlavní dějové linky představení.

„Světelné drony jsou poměrně nová a atraktivní technologie a vyvinout spolehlivý systém pro takto specifické užití zabralo roky. Vzhledem k tomu, že nad fontánou musejí drony létat přesně do hudby, za jakéhokoli počasí, větru, deště, a navíc splňovat legislativu, nebyl to jednoduchý úkol. Finální řešení uvádíme ve spolupráci s německými vývojáři a troufám si říct, že v současné době máme bezkonkurenčně nejlepší technologické řešení dronů a jejich světel vůbec,“ dodává Solnička.

Třicetimetrový vodotrysk

Po pěti letech a rekonstrukci mohou diváci znovu vidět také největší trysku Křižíkovy fontány umístěnou ve středové části této kulturní památky.

„Je to ta nejvíc pompézní část fontány, divákům se až tají dech, když vidí více než třicetimetrový proud vody nasvícený v různých barvách. Jsme rádi, že se vodotrysk podařilo zprovoznit. Zároveň mu vzdáme hold tím, že díky němu vzniknou další nové scény, které představení obohatí,“ říká Solnička.

Vlastní scény se dočká také Teslův transformátor, který jako dobová rekvizita s elektrickými výboji o milionech voltů hraje hudbu přímo před očima diváků. „Je to doslova koncert blesků,“ dodává režisér.