Údržbáři kradli ve skladu Amazonu u Prahy, zmizela elektronika za miliony

  15:18,  aktualizováno  16:20
Kriminalisté zadrželi v těchto dnech tři muže, kteří si ze své práce udělali výnosný byznys nad rámec výplaty. Ve společnosti Amazon v Dobrovízi u Prahy totiž rozkrádali zboží, které následně prodávali prostřednictvím překupníka.

„Odhalili jsme trojici mužů, která rozkrádala zboží v jedné z firem zabývající se on-line prodejem v Čechách i ve světě,“ uvedla policejní mluvčí Vlasta Suchánková. 

Z policejních záběrů ze zatýkání pachatelů je patrné, že se krádeže odehrávaly v meziskladu firmy Amazon v Dobrovízi.

„Policie muže koncem listopadu zadržela, obvinila a nyní jsou již bez práce i vedlejších výdělků,“ doplnila Suchánková s tím, že sama firma zaznamenala mizení nejrůznější elektroniky a obrátila se proto na policii.

Policisté trojici údržbářů ve věku 30, 42 a 44 let sledovali několik měsíců. Když získali dostatek důkazů, přijeli pro ně domů a odvezli je na pracoviště, kde s nimi provedli kontrolu skříněk.

„Muži z meziskladu odcizili stovky kusů různé elektroniky za bezmála šest milionů korun,“ uvedla Suchánková. 

Dopadení pracovníci brali hlavně elektroniku, o kterou je na trhu zájem, tedy mobilní telefony, paměťové karty, bezdrátová sluchátka, hodinky, fotoaparáty, tablety, kamery a externí disky.

Ty pak výrazně levněji prodávali svým známým, nebo si je sami nechali. Někdy k odbytu zboží využívali také svého dvaapadesátiletého známého, zaměstnaného mimo tuto společnost, který kradené zboží odebíral a rozprodával dál. Tohoto muže kriminalisté obvinili z legalizace výnosů z trestné činnosti.

Policisté provedli domovní prohlídky u zadržených doma i v zaměstnání a větší část kradené elektroniky se jim podařilo zajistit. Zároveň našli i více než milion korun v hotovosti.

Naše bezpečnostní opatření zafungovala dobře, říká Amazon

Největší škodu podle závěrů vyšetřování způsobil dvaačtyřicetiletý muž, kterému hrozí až osm let vězení. Nejmladšímu z obviněných hrozí až pětiletý trest. Čtyřiačtyřicetiletému údržbáři a dvaapadesátiletému překupníkovi hrozí až čtyři roky vězení.

Amazon uvedl, že nemusel přijímat žádná mimořádná opatření, protože ta stávající zafungovala dobře. Firma o krádežích včas věděla.

„Na tomto případu jsme od začátku spolupracovali s policejním oddělením. V naší společnost trváme na nejvyšších standardech, a proto musí všichni naši zaměstnanci dodržovat zákony a předpisy,“ uvedla mluvčí českého Amazonu Miroslava Jozová.

„Můžeme potvrdit, že případ neměl žádný dopad na naše zákazníky,“ dodala Jozová.