Recidivista ukradl porcelán za stovky tisíc, policie ho rychle chytila

  17:56
Jen pět dnů trvalo pražským kriminalistům objasnění krádeže ze starožitnictví na Praze 1. Zloděj prořízl zvenku sklo výlohy a odnesl několik sošek z míšeňského porcelánu v celkové hodnotě několika set tisíc korun. Zboží stihl rozprodat předtím, než ho policie zadržela. Muž byl v minulosti už čtrnáctkrát trestaný.

Třiačtyřicetiletý recidivista se v červenci dostal přes sklo výlohy pomocí řezného nástroje. Z vitríny pak otvorem vyjmul sošky kozlíka, straky, muže a ženy a také porcelánové figurální hodiny, vše z míšeňské keramiky.

Fotogalerie

„Sošky o velikosti přibližně 50 cm postupně odnesl v předem připravených nákupních taškách a krabicích. Při krádeži poškodil dalších několik vystavených věcí umístěných ve vitríně,“ uvedla policejní mluvčí Violeta Siřišťová.

Celkem zloděj způsobil škodu přes čtvrt milionu korun. Policie pachatele vypátrala a zjistila, že kradené věci postupně rozprodával v Mostě. „Kriminalistům se podařilo všechny odcizené sošky zajistit a dnes v dopoledních hodinách opět vrátit jejich majiteli,“ dodala v pátek Siřišťová.

„Už jsme se s nimi víceméně rozloučili, protože jsme pochybovali, že se najdou,“ řekl manažer starožitnictví Aleš Lapuník. „Jedná se o vzácné sošky z 19. století. Jsme rádi, že se zachránily, sice s menším poškozením, ale je to všechno opravitelné,“ dodal.

Policisté obvinili zloděje, který byl v minulosti už čtrnáctkrát trestaný, ze spáchání trestného činu krádeže vloupáním a poškození cizí věci. Hrozí mu až osm let vězení.

Autor: