Středočeská koupaliště lákají na nostalgickou atmosféru, adrenalin i šašlik

Léto bez pořádné koupačky je pro spoustu lidí jen stěží představitelné. Ve středních Čechách jsou pro osvěžující smočení v horkých dnech ideální podmínky. Koupaliště, jezera a rybníky poskytují kromě vodních hrátek i nepřeberné možnosti, jak si užít volný čas v blízkosti písčitých a travnatých břehů.

Přírodní jezero v Poděbradech (28. června 2024) | foto: Anna Boháčová, MAFRA

V lázních cílí na rodiny

Především pro rodiny s dětmi je ideálním letním cílem přírodní jezero v Poděbradech. Největší ze soustavy čtyř zatopených pískoven se nachází jen pár minut chůze od centra města, v jeho sousedství mohou řidiči navíc využít velké bezplatné parkoviště. Celodenní vstupné do areálu vyjde dospělé i děti na 70 korun.

Přírodní jezero v Poděbradech (28. června 2024)

Na koupališti jsou k dispozici tři písečné pláže a na ně navazující travnaté plochy. Výhodou, především pro rodiny s malými dětmi, je velmi pozvolný vstup do vody. Chloubou poděbradského jezera je pak pestrá paleta sportovního vyžití. Lidé si tu mohou zahrát plážový volejbal, nohejbal a stolní tenis nebo třeba vyrazit na projížďku s lodičkou a šlapadlem. Také nabídka občerstvení je v areálu na slušné úrovni. Koupaliště má čtyři stánky, kde za nepřemrštěné ceny nabízejí teplá i studená jídla, pivo, nealko nápoje nebo mražené výrobky.

Historie koupání v Praze. Dámy za závěsem, neplavce pověsili na bidlo

Součástí areálu je vybavený kemp a nudistická pláž ve východní části koupaliště, která je od okolí oddělena stromy. Do vodního ráje, který spravuje město, „natekly“ na jaře téměř čtyři miliony korun.

„Lidé mohou využít například nové plovoucí molo s bezbariérovým vstupem do vody, dvě nainstalované skluzavky či uzamykatelné cykloboxy. Na plážích jsme před sezonou doplnili písek, opravili sluneční hodiny a vybudovali dlažbu pod mobilními převlékárnami,“ popsali zástupci poděbradské radnice.

Kde prkna kloužou po hladině

Především díky atraktivní poloze v sousedství metropole jsou v létě v obležení návštěvníků také Proboštská jezera. Nejlepší koupání je tam na písečných plážích v kempu, který se nachází přibližně 1,5 kilometru od Brandýsa nad Labem. Za vstup zde zaplatí dospělí 70 korun, děti od 10 let ho mají zdarma.

Proboštská jezera poblíž Brandýsa nad Labem (29. června 2024)

Návštěvníci jezera vzniklého vytěžením štěrkopísku si mohou zahrát tenis a ping-pong, relaxovat v krytém altánku, posedět si na zahrádkách před stánky nebo se jen tak slunit na plovoucím molu. S ohledem na kapacitu až 1 800 lidí denně disponuje koupaliště odpovídajícím počtem toalet, umýváren, sprch a převlékáren.

Jeho součástí je wakeboardový areál (sport podobný vodnímu lyžování, pozn. red.) s překážkovou dráhou na vodě a nechybí ani zmíněný vybavený kemp. U stánků s občerstvením si mohou lidé pochutnat nejen na čerstvých rybách, pečeném seleti či tradičních českých hotovkách, ale třeba i na arménském šašliku nebo osvěžující ledové tříšti.

Novák láká na romantický ostrůvek

Málokteré město se může pyšnit tak rozsáhlým sportovně-rekreačním areálem, kam mají blízko lidé jak z jeho starší části, tak z novějšího sídliště. Nový rybník v Příbrami, zvaný místními Novák, se nachází na takzvané zelené páteři, která spojuje obě poloviny města pod Svatou Horou.

Nový rybník v Příbrami (27. června 2024)

Kromě koupání najdou na Nováku jeho návštěvníci zázemí pro své ratolesti. Dětské hřiště pro nejmenší doplňuje v jeho sousedství vodní hřiště a ve stínu pod stromy lanový park. Oblíbený je také „hobitín“ neboli podzemní domečky inspirované slavnou Tolkienovou ságou Pán prstenů. Pro starší může být atraktivní výprava po dřevěné lávce na ostrůvek uprostřed rybníka, kde se nachází romantický altánek.

Jejich zániku litoval celý národ. Svatojánské proudy dnes leží na dně přehrady

Nedaleko vodní plochy mohou návštěvníci příbramského rybníku využít stánky s občerstvením. „Specializujeme se na burgery, sendviče, hot dogy, hranolky a saláty. Nabízíme také různé druhy nápojů a točenou zmrzlinu. Jídelníček je zaměřený na rychlé přípravy jídel, aby bylo možné okamžité odbavení zákazníků. Pořádáme pravidelně i tematické hostiny jako třeba vepřové hody,“ informuje vedení Sportovních zařízení města Příbram, které o areál pečuje. Ve stále nabídce bistra je za 55 korun polévka, párek v rohlíku vyjde na 47 korun, půllitr malinovky na 38 a velké desetistupňové pivo na 45 korun.

Letošní novinkou je na Nováku wakeboarding, zmíněná adrenalinová atrakce pro děti od pěti let. Vlek pro vodní lyžování spojuje hráz s protilehlým břehem. Svezení vyjde na 400 korun. Areál Nového rybníka je otevřený denně od 6.00 do 22.00. Vstupné je zdarma.

Z tobogánu na grilovačku

Vyhledávaným místem v horkých letních dnech je v Rakovníku přírodní Tyršovo koupaliště. Navštěvují ho nejen místní, ale přijíždějí sem i lidé z okolí, dokonce i z téměř třicet kilometrů vzdáleného Kladna.

Tyršovo koupaliště v Rakovníku

Láká je sem upravený areál, který město nechalo před pěti lety kompletně zrevitalizovat za 30 milionů korun, i příznivé ceny vstupného. Dospělý zde zaplatí základní „tarif“ 60 korun, děti od sedmi do patnácti let a senioři 40 korun. Součástí koupaliště je kemp pro stany a karavany s možností ubytování ve více než dvaceti čtyřlůžkových chatkách. V areálu se nachází grilbar, jehož obsluha nabízí steaky, burgery či hotdogy, o víkendech navíc i kulinářské speciality ze sezonních surovin.

V areálu Tyršova koupaliště jsou hřiště na beachvolejbal a plážový fotbal a lidé se mohou pobavit také na šlapadlech nebo se sklouznout po tobogánu. Novinkou tohoto léta jsou uzamykatelné skříňky na drobné cennosti a elektroniku, které jsou umístěné hned vedle pláže. Blízko vody i baru pak najdou návštěvníci novou odpočinkovou zónu s pohodlným posezením.

Nostalgický půvab

Doslova koupačku s příběhem si mohou vychutnat návštěvníci legendární prvorepublikové plovárny Jureček v Říčanech, která s dřevěnými kabinkami a starosvětským půvabem vytváří obdobný pocit jako film Rozmarné léto. Přírodní koupaliště na potoce Rokytka v Přestavlckém údolí si v minulosti oblíbila i řada tehdejších známých umělců v čele s Oldřichem Novým.

Prvorepubliková plovárna Jureček v Říčanech

Malebný rybník u lesa láká třeba na travnatou pláž pod stromy, která v horkém počasí zajišťuje příjemný stín. Nechybí zde dětské hřiště, kurt na plážový volejbal, stoly pro ping-pong a kiosek s velkou letní terasou a pestrou nabídkou teplých a studených jídel a nápojů. V přilehlé restauraci Jureček se pak skvěle najedí i nároční strávníci.

Sociální zázemí poskytují areálu převlékárny a WC s umyvadlem. Za vstup na plovárnu zaplatí dospělí 50 korun, děti o dvacetikorunu méně.

Novinkou je pergola

Velký zájem je každoročně o koupaliště v Mladé Boleslavi. Jen loni jej navštívilo přes 55 tisíc lidí. Nabízí velký plavecký bazén, menší bazén pro děti se skluzavkou a nejrůznější atrakce. Město Mladá Boleslav do areálu v Kollárově ulici každoročně investuje, v minulosti bylo například zajištěno centrální vyhřívání vody ze společnosti Ško-Energo.

Koupaliště v Mladé Boleslavi

„Letos kromě obvyklých přípravných prací, které každoročně předcházejí otevření areálu, je novinkou pergola vybudovaná u stánku s občerstvením poblíž hlavního vstupu do areálu,“ říká mluvčí magistrátu Šárka Charousková.

Otevírací doba mladoboleslavského koupaliště je za příznivého počasí od 9 do 21 hodin. Dospělí platí za celodenní vstupné 150 korun při použití městské MB karty a 170 korun bez ní. Zlevněné vstupné pro děti či seniory je 90 korun s MB kartou a 110 bez karty. Novinkou je výhodnější rodinné vstupné, kdy dva dospělí a dvě děti vyjde vstup na 400 korun s MB kartou a 440 korun bez ní.

Autoři: , , ,