Po párty v pražském klubu má covid 68 lidí, i fotbalisté několika týmů

  11:30,  aktualizováno  18:48
Do pražského baru vyrazilo na začátku července za zábavou 17 lidí, včetně fotbalistů z několika klubů. Koronavirus si jich z párty odneslo hned 15. Mezi těmi, kteří pak s nakaženými byli v kontaktu, testy potvrdily další případy nemoci covid-19. V karanténě skončilo dalších více než 120 lidí. Koronavirus do klubu přinesla jedna z návštěvnic.

To, že po párty z 11. července v pražském nočním podniku evidují hygienici celkem 65 nakažených koronavirem, včetně fotbalistů z několika sportovních klubů, ve středu České televizi potvrdila ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová.

Odpoledne pak hygiena sdělila, že nakažených je už 68 a v karanténě zůstává 121 lidí.

Večírku se sice zúčastnilo 17 lidí, z nichž se koronavirem nakazilo 15, ti ale nemoc přenesli na další lidi. Podle Seznam Zpráv skončilo v karanténě kromě nakažených dalších více než 120 lidí.

Pražská hygienička Jágrová k tomu pro Novinky.cz dodala, že tento počet nemusí být konečný. „ Počítáme, že budeme muset vytrasovat ještě nějakých dalších 80 až 100 lidí,“ podotkla Jágrová. Doplnila, že hygienu tento případ zcela vytěžuje.

„Této akce se účastnily osoby, které měly vzájemné kontakty. Byli to různí sportovci z různých sportovních klubů,“ řekla Jágrová.

Na sociálních sítích i v médiích se objevila informace, že původcem nákazy je osoba, která v den oslavy nejevila příznaky onemocnění. Šlo o mladou dívku, se kterou fotbalisté přišli do kontaktu.

„Ta v době účasti na akci neměla žádné potíže. První obtíže měla den poté,“ doplnila Jágrová.

To serveru TN.cz potvrdili i zástupci nočního baru a tanečního klubu Techtle Mechtle na Vinohradské ulici, kde se párty uskutečnila. „Minulý týden navštívilo klub děvče, které zřejmě mělo nákazu covid-19 a zúčastnilo se party s mixem mladých pražských sportovců a dokázalo je nakazit,“ řekl jeden z nich. Podnik je po kontrole hygieny a prostor důkladně vydesinfikován.

Hygienici podle provozovatelů neshledali důvod k uzavření podniku. „Samozřejmě budeme pokračovat v měření teplot návštěvníků a vyžadovat odpovědné chování jak vůči sobě, tak vůči personálu a osoby vykazující například zvýšenou teplotu budeme i nadále vykazovat z prostoru,“ uvedl klub.

Hrůza z polibku i podání ruky. Pandemie přinesla fobii z fyzického kontaktu

Pražská policie se zatím věcí nezabývá. „Do současné chvíle jsme neobdrželi od krajské hygienické stanice žádný podnět,“ sdělila ČTK policejní mluvčí Eva Kropáčová.

Mezi nakaženými jsou z řad sportovců fotbalisté rezervních týmů Sparty, Dukly či Bohemians 1905. Fotbalisté třetiligové rezervy Bohemians 1905 kvůli dvěma nakaženým přerušili letní přípravu. Dukla hlásí jednoho nakaženého dorostence ve výběru do 19 let, Sparta počet nemocných neuvedla. Situace ale údajně neovlivňuje A-týmy těchto klubů.

Více než šest desítek nakažených kvůli jedné akci je v Praze podle Jágrové mimořádný případ. Například v uplynulém měsíci se počty nově zaznamenaných případů covidu-19 v Praze za celý týden pohybovaly mezi 60 a stovkou.

Nákazu v pražském klubu komentoval i premiér Andrej Babiš: 

Většina bez příznaků

„Většina našich hráčů, kteří šli na testy na covid-19 a navštívili té noci klub, se vrátili s pozitivním testem. Jsou ale bez příznaků,“ řekl TN.cz trenér jednoho z dalších „postižených“ klubů Black Angels Tomáš Janeček. Kromě fotbalistů totiž do nočního podniku vyrazili také extraligoví florbalisté.

Virus od dívky z nočního klubu? Nakažené má i béčko Bohemians a dorost Dukly

Tým v pondělí oznámil přerušení přípravy na novou sezonu. „Hráči minulý týden společně odtrénovali svoji porci tréninků a po zjištění pozitivního testu jsme všechny, kteří přišli do kontaktu s nakaženými, nahlásili na hygienu. Oba týmy tak neodcestují na společné soustředění, které bylo naplánováno na příští týden v Kutné Hoře,“ uvedl klub v úterním prohlášení.

Protože sportovci o riziku nevěděli, proběhlo o uplynulém víkendu i několik akcí s hromadnou účastí, kde se koronavirus mohl dál šířit, upozorňuje TN.cz. Jeden z trenérů Black Angels se nakazil na středečním tréninku, kde se potkal s hráči. Ti ale o svém nakažení ještě nevěděli.

Pražský klub také v průběhu víkendu odehrál přípravné utkání s Bulldogs Brno.

Autoři: ,