Mladoboleslavský hřbitov obklopený továrnou pomalu zavírá, nový se nechystá

  18:04
Radnice v Mladé Boleslavi pomalu omezuje provoz hlavního hřbitova. Ten v průběhu let obklopila automobilka Škoda. Je možné zde ukládat jen urny. Náhradní hlavní hřbitov by mě vzniknout rozšířením hřbitova v Čejeticích, práce ale zatím nezačaly.

Nový hřbitov na starší fotografii, kde ho haly obklopují jen ze tří stran. Po letošním dostavění lakovny je uzavřený už ze všech stran | foto: Bohumil Rosenkranz

Zastupitelé mladoboleslavského magistrátu v polovině června schválili nový pohřební řád. Jako důvod uvedli, aby byl řád v souladu s novelizovaným zákonem o pohřebnictví. 

Nicméně v novém pohřebním řádu se změnilo také fungování Nového hřbitova, který funguje jako hlavní pohřbívací místo celého města. 

Aktuální stav na Novém hřbitově. Haly už jej obklopují ze všech čtyř stran (po prokliku se zobrazí více fotek)

16.května 2020 v 12:58, příspěvek archivován: 26.června 2020 v 19:37

Pieta na boleslavský způsob.

„Zákaz pohřbívání lidských ostatků platí od přijetí nového řádu veřejných pohřebišť, což je v tomto případě od poloviny letošního června. Urny se zde mohou ukládat i nadále,“ potvrdila mluvčí radnice Šárka Charousková. 

Primátor Raduan Nwelat už dříve pro MF DNES uvedl, že náhradní hřbitov by se měl vybudovat rozšířením stávajícího v Čejeticích, příměstské části Mladá Boleslavi. 

Tato obec, kde žije asi 1 000 lidí, by tak měla hřbitov asi s dvojnásobkem hrobních míst. Místním se tato myšlenka nelíbí, bojí se nárůstu dopravy. Záměr se nelíbí ani čejetickým zahrádkářům, kteří mají nedaleko hřbitova kolonii, o kterou by mohli při rozšiřování přijít.

„Studie na úpravu čejetického hřbitova k dispozici jsou, nicméně jde spíše o úpravu v lesní hřbitov, stěhování zahrádkářů momentálně není na pořadu. V tuto chvíli není ani stanoven datum, kdy by měly práce začít, dílčí úpravy se dělají průběžně,“ uvedla Charousková.

Čejetičtí obyvatelé vytvořili Spolek za ochranu přírody a kvalitního bydlení v Čejeticích a chtěli by uspořádat referendum k oddělení obce od Boleslavi.

Město Mladá Boleslav má kromě Nového hřbitova u továrny Škoda a Čejeticích také hřbitovy v příměstských částech Debř a Michalovicích, kde je stále volná kapacita. Starý hřbitov v centru města má prostory jen pro uložení kolumbární schránky, nebo urny do společné hrobky.

Autor: