Slovák dostal šest a půl roku za obecné ohrožení, o přípravu teroru nešlo

  11:36
Šest a půl let vězení dostal u soudu Dominik Kobulnický za obecné ohrožení. Obžaloba ho původně vinila z přípravy teroristického útoku a propagace Islámského státu a Kavkazského emirátu. Policisté v jeho bytě nalezli chemikálie na výrobu výbušniny a návodná videa, na Facebooku sdílel obsah, který podle žalobce propagovaly terorismus.

„Obžalovaný se mimořádně obsáhle zajímal o radikální islám, který mu imponoval, bylo jasné, že ho fascinují jeho bojovníci. Vyhledával i mimořádně brutální videa a to opakovaně. O tom pochyb není,“ zdůvodnila verdikt pražského městského soudu soudkyně Silvie Slepičková.

V tom se soudkyně shodla s názorem státního zástupce a shoduje se i se závěry psychologa a psychiatra ohledně osobnosti obžalovaného. „Obžalovaný se přibližoval své fascinaci, pořizoval si oblečení, které viděl na zmíněných videí. Tak se o fotil a natáčel,“ sdělila předsedkyně senátu.

Jeho nadšení pro oblečení podle ní bylo nepříjemné i věřícím z mešity, kam chodil. Proto jej soud uznal vinným z podpory a propagace extremismu. O schraňování pyrotechniky v paneláku ve Stodůlkách soudci uvedli, že Slovák ji mohl skladovat pro výrobu silvestrovského ohňostroje.

Kobulnický si stáhl návody na výrobu náloží, mohly mu však posloužit také k výrobě pyrotechniky. Manipulací s velkým množstvím pyrotechniky v bytě ohrozil 70 obyvatel paneláku, a to zvýšením rizikem exploze a požáru a toxickými zplodinami. Proto padl trest za obecné ohrožení.

„Jeho chování mohlo vyvolávat podezření, že směřuje k plánování teroristického útoku. V celém senátu jsme dospěli k závěru, že podezření je vysoké, ale nestačí k prokázání viny tak, jak jak uvedla obžaloba. Nelze ale s naprostou jistotou uzavřít, že obžalovaný plánoval teroristický útok za použití domácí výbušniny,“ uvedla soudkyně Silvie Slepičková. Trest senát považuje za přiléhavý.

Nadšen islamismem

Pro mladíka, fascinovaného islámem a islamisty, státní zástupce navrhl za přípravu teroru devítiletý trest. „Je patrné, že to pro něj bylo jako droga,“ popsal žalobce Martin Bílý Kobulnického vztah k militantnímu učení.

Naopak obhájkyně pro svého mandanta požadovala zproštění obvinění. „Obžalobě se nepodařilo prokázat ani záměr mého klienta poškodit ústavní zřízení České republiky,“ sdělila advokátka Lucia Švecová.

Přípravu terorismu popíral Slovák po celou dobu vyšetřování a hlavního líčení. „Neměl jsem v úmyslu nic špatného udělat, nespáchal jsem žádný trestný čin. Důkazy vyvrací ten nesmysl, který se mi klade za vinu. Chci být mírumilovný muslim,“ tvrdil Kobulnický.

Hasiči ukázali, jak by vypadal výbuch pyrotechniky, kterou měl Kobulnický doma (srpen 2019):

Pyrotechnika v paneláku

Policisté zatkli Kobulnického před dvěma lety, v jeho bytě v paneláku ve Stodůlkách našli šest kilo zábavní pyrotechniky a chemikálie. Expertiza hasičů upozornila, že tyto látky v případě kontaktu s plamenem, elektrickým výbojem, třením chemických látek anebo horkým povrchem mohly způsobit požár s vážnými následky.

„Z internetu si stahoval instruktážní videa a návody na výrobu nástražných výbušných systémů pomoci zábavní pyrotechniky jako jsou trubkové bomby, bomby umístěné v tlakovém hrnci , výbušné pásy umístěné na těle sebevražedných útočníků,“ komentoval nález Martin Bílý.

Slovák ovšem tvrdil, že zmíněné látky měly posloužit pouze k silvestrovskému ohňostroji v jeho rodné obci na východě Slovenska. V počítači a telefonu kriminalističtí experti našli mimo jiné i snímky, kdy v metru zdraví islamistickými gesty.

Objevili zde i videa, vztahující se k Islámskému státu a dalším organizacím. Obžalovaný se hájil, že tyto snímky sledoval pouze ze zvědavosti. „Měl jsem špatné myšlenky,“ připustil obviněný události z doby před několika lety. Tehdy uvažoval o bombovém útoku na stanici autobusů v Prešově.

Autor: