Panelák v Kladně vyhořel. Obyvatelé se smějí vrátit domů nejdříve za týden

  7:32,  aktualizováno  15:33
Panelový dům v Kladně, který v noci vyhořel, bude neobyvatelný asi týden. Lidé si tam přicházejí pro věci, většina z nich je u příbuzných, někteří potom v azylovém domě. Příčinou požáru, při kterém zemřela žena, je buď nedbalost, nebo úmyslné zapálení. Škoda dosáhla 30 milionů korun.

Hasiči na místo vyjížděli před půl čtvrtou ráno. „V době příjezdu hasičů byl byt v jedenáctém patře požárem kompletně zasažen a požár se rozšířil i do bytu nad ním, do dvanáctého patra,“ uvedl Svoboda. Na místě zasahovaly desítky hasičů, zhruba po hodině byl oheň pod kontrolou.

Fotogalerie

Hasiči na místě našli dvaašedesátiletou ženu bez známek života a čtrnáct zraněných, více než stovku obyvatel domu museli evakuovat. Náhradní ubytování od města prozatím využili čtyři lidé. Jsou v azylovém centru Českého červeného centra. Většina z evakuovaných si našla náhradní bydlení u příbuzných a známých.

„Počty se mohou měnit během dne. Někteří obyvatelé domu mohli odjet na víkend a vrátí se, když se dozví ze sdělovacích prostředků nebo od sousedů, co se stalo,“ uvedl primátor Kladna Dan Jiránek.

Na místo dorazil také statik, který kontroloval stav budovy. „Statik zakázal vstup do tří bytů – do toho, ve kterém hořelo a do bytů nad a pod ním, protože mohou být narušené podlahy a stropy. Naši technici už všechny tři byty zabezpečili proti vstupu,“ informoval dále Jiránek.

Dům zůstal bez energií

Obyvatelé ostatních bytů si v doprovodu policistů, strážníků a případně hasičů mohou v průběhu odpoledne vyzvednout věci osobní potřeby.

„Po informaci od hasičů jim doporučujeme, aby nepoužívali léky a nekonzumovali potraviny ze svých bytů. Mohou být kontaminované zplodinami,“ řekl Dan Jiránek.

Kromě tří bytů, do nichž je zakázaný vstup, jsou podle statika ostatní obyvatelné. Při hašení však do řady bytů natekla voda. Při zásahu hasičů musela být odpojena elektřina i plyn. Zprovoznit je mohou technici, až po revizích.

„Bude to možné nejdříve za týden,“ odhaduje primátor. Bez elektřiny je výšková budova prozatím neobyvatelná – nefunguje například výtah či osvětlení na společných chodbách.

Zdi jsou mokré

Technici bytové správy zprovoznili topení v bytech, které nebyly bezprostředně ohroženy požárem, aby bylo možné budovu prolitou vodou alespoň temperovat a nedošlo při teplotách kolem nuly k promrznutí mokrého zdiva a popraskání.

Ve třech nejhůře postižených bytech musejí technici provést další zkoušky, které určí na kolik byly panely v podlahách a stropech poškozené. „Počítáme se zásadnější rekonstrukcí,“ dodal Dan Jiránek.

Požár způsobil škody za zhruba 30 milionů a hasiči uchránili majetek za přibližně 50 milionů korun. „Šetříme dvě možné příčiny – úmyslné zapálení nebo nedbalost. V druhém případě to mohla být například zapálená svíčka,“ uvedl mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda. Požár tedy nezpůsobil únik plynu, ani urychlovače hoření, jako je například benzín. „To vyloučil na místo přivolaný speciálně vycvičený pes,“ dodal Svoboda.

Lidé jsou otřesení

Obyvatelé domu případně jejich příbuzní, kteří si z domu odnášejí nejnutnější věci, jsou stále otřesení a špatně se jim o ranním požáru mluví. Strážníci je pouští v malých skupinkách v doprovodu kolegů do domu zadním vchodem. „Jedeme pro věci manželčiny maminky. Je v nemocnici ve Slaném. Nadýchala se kouře,“ říká třesoucím se hlasem asi pětapadesátiletý muž.

„Neptejte se,“ odpovídá stručně padesátník. Opouští dům s dvěma plnými taškami a párem loveckých zbraní.

Okna ve dvou posledních domů zůstávají dokořán. V bytě, kde začalo hořet, chybí okna. Z parapetů v nižších patrech visí rampouchy. Fasáda zatepleného domu je promáčená.

Jeden člověk se vážně zranil

Podle mluvčí středočeské záchranné služby Petry Effenbergerové bylo na místě 13 posádek záchranářů. Ošetřili 13 lidí, kteří se nadýchali kouře. Po nezbytné péči na místě pak většinu postižených převezli do kladenské nemocnice. „Jedna osoba byla vážně popálená. Po intenzivní péči včetně připojení na umělou plicní ventilaci byla převezena do pražské nemocnice Vinohrady,“ dodala Effenbergerová. 

Do evakuace se zapojily přibližně dvě desítky policistů. „Při evakuaci osob se nadýchali zplodin z hoření dva policisté. Ošetřeni byli  zdravotníky na místě, dýchli si kyslíku a dále pomáhali s evakuací osob,“ dodali policisté. Záchranáři oba muže preventivně odvezli do nemocnice.

Zásah a použití výškové techniky podle Svobody značně komplikovala zaparkovaná vozidla. 

K výbuchu došlo v ulici Americká.

K výbuchu došlo v ulici Americká.

Autoři: , ,