Keltské oppidum Závist má změnit podobu, přes deset tisíc lidí je proti

  11:22
Keltské oppidum Závist se má výrazně proměnit. Projekt na vylepšení národní kulturní památky nedaleko Dolních Břežan podle návrhu architekta Josefa Pleskota zahrnuje instalaci 30 centimetrů vysokých železobetonových bloků. Okolí, které je plné křovisek, pak má být vysypané štěrkem. A právě takové řešení budí emoce u části veřejnosti.

Rozhledna Závist od architekta Martina Rajniše u Dolních Břežan | foto: Petr TopičMAFRA

„Vnímám to tak, že panuje většinová shoda, že si památka zaslouží představit se lidem důstojnějším způsobem. A ten je třeba najít,“ říká starosta Dolních Břežan Věslav Michalik (STAN).

Aktuální plány na proměnu lokality se ovšem nepozdávají více než deseti tisícům lidí, kteří se připojili k petici SOS oppidum Závist - nebetonujte keltskou památku.

„Dalo by se to provést daleko šetrněji, podobně jako jinde v Evropě, s úctou k historii i přírodě, tak aby vrch měl nadále podobu palouku uprostřed lesa či upraveného parku, a ne jednolitě zpevněné plochy,“ domnívají se autoři petice.

Například vedení Archeologického ústavu AV ovšem současný návrh hájí. „Moderní architektura připomínající dávné kultury není ve světě neobvyklá,“ poukázal na obdobně koncipované památníky ředitel ústavu Jan Mařík.

Vedení Dolních Břežan spolu s hejtmanstvím a zástupci vědců už uspořádalo několik setkání, kde se přímo na místě pokoušeli projekt představit a vyvrátit zkreslené představy o vybetonování Závisti.

„Přestože petice nemá zákonné náležitosti, které by kraj zavazovaly k projednání, nechceme veřejnost opomíjet,“ uvedl krajský radní pro kulturu a památkovou péči Václav Švenda (TOP 09).

Rozhodnutí nejdříve po volbách

Nyní jsou opět na řadě vědci. Archeologický ústav na polovinu května svolal odbornou diskusi. Následně by mělo dojít ke shodě na případných změnách návrhu s jeho autorem i se samosprávami. Je ale třeba počítat s tím, že rozhodnutí nepadne do podzimních komunálních voleb.

„Jde o to, abychom našli nejvhodnější způsob prezentace památky. Myslím si ale, že jakékoli rozhodnutí bude až na novém zastupitelstvu Dolních Břežan,“ upozorňuje Michalik.

Na místě, kde kdysi pobývali Keltové, se zatím od loňského prosince tyčí nová rozhledna. A i ta některým lidem vadí. Podle autorů petice narušuje panoráma celé lokality.

Keltské oppidum Závist

Šlo o nejlidnatější a také nejrozlehlejší keltské sídliště na území České republiky. Nacházelo se na vrchu Hradiště, později se rozšířilo přes Břežanské údolí i na protější vrch Šance. Celkově zaujímalo plochu zhruba 157 hektarů, samotná akropole zabrala necelý hektar. Od roku 1963 na Závisti pracovali archeologové, po skončení výzkumu v roce 1990 lokalitu zakonzervovali. V současnosti jsou připravené plány na zatraktivnění lokality. Zatím vznikla rozhledna, následovat mají úpravy dalších částí historické památky. Hotovo má být do roku 2030.