Trest za graffiti na Karlově mostě už neplatí, Němci se vrátí před soud

  14:32
Dva němečtí turisté, kteří byli před dvěma týdny odsouzeni za posprejování Karlova mostu, se vrátí před soud. Ačkoli se bezprostředně po zkráceném řízení zdálo, že trest přijali, podali prostřednictvím advokáta odpor proti verdiktu. V září se proto uskuteční hlavní líčení.

„Došlo k poměrně zásadnímu obratu,“ uvedla pro ČTK mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová. Cizinci si podle ní zvolili obhájce, který se ale neúčastnil nedávného zasedání, na kterém soudkyně Pavla Hájková rozhodla o potrestání obou mužů.

Fotogalerie

V den soudního jednání advokát zaslal plnou moc k jejich zastupování. A následně podal odpor proti roční udělené podmínce, vyhoštění a peněžitému trestu sto tisíc korun a navíc 40 tisíc jako úhradu za škody za posprejování Karlova mostu. 

A to i přesto, že rozhodnutí soudu z 18. července bylo pravomocné a souhlasil s ním i státní zástupce. Argumentem je, že cizinci nemuseli být schopni u soudu posoudit všechny následky, přestože měli během líčení k dispozici tlumočníka. 

Odstranění graffiti z Karlova mostu bylo neodborné

„Ústavní soud v minulosti poukázal na to, že pokud je řízení vedeno proti cizinci, který neovládá český jazyk, tak se může nacházet v nevýhodném postavení,“ řekl státní zástupce Jan Lelek, který má kauzu na starost.

„Pakliže se obviněný na místě vzdá práva odporu a rozhodnutí mu je pouze tlumočeno, tedy nemá ho písemně v překladu, byť o to v tomto případě nežádali, tak se mohou nacházet ve zranitelnější postavení a později podaný odpor může mít právní účinek,“ vysvětlil. 

Podle mluvčí soudu Dany Šindelářové soud odpor cizinců přijal a hlavní líčení naplánoval na září.

Soud bude zároveň řešit také „záhadné“ vyčištění posprejovaného pilíře Karlova mostu, ke kterému se zatím nikdo nehlásí. Podle památkářů bylo provedeno neodborně a zkoumá se, zda tím nevznikla další škoda.

Autor: