iDNES.cz

Na Karlově mostě se opět objevilo graffiti, případem se zabývá policie

  14:40,  aktualizováno  15:20
Na Karlově mostě se objevilo nové graffiti. Zatím se neví, kdo a kdy památku posprejoval. Případem se od čtvrtečního rána zabývá policie, pachateli hrozí až tři roky vězení.

Na Karlův most někdo nasprejoval graffiti. (4. srpna 2022) | foto:  Petr Topič, MAFRA

„Víme o tom, případ jsme předali státní policii, která jej bude řešit dál,“ sdělila iDNES.cz mluvčí pražských strážníků Jiřina Ernestová.

Policie se nápisem na mostě zabývá od už od rána. „Pražští policisté od ranních hodin pátrají po pachateli, který posprejoval Karlův most nápisem o velikosti přibližně dva metry,“ uvedla pro iDNES.cz policejní mluvčí Violeta Siřišťová s tím, že v případě dopadení hrozí pachateli za trestný čin poškození cizí věci trest odnětí svobody v délce až tří let.

Bíločerný nápis se nachází na jednom z pilířů mostu v blízkosti Kampy.

Karlův most za poslední roky vandalové posprejovali hned několikrát. Naposledy se na mostě v červenci 2021 objevily modré nápisy v angličtině. V říjnu téhož roku pak policie zahájila trestní stíhání tehdy sedmnáctiletého chlapce a o rok mladší dívky, oba se k činu přiznali. Odstranění vyšlo na sto deset tisíc korun.

V říjnu 2020 zase někdo pod oblouk mostu napsal „Kraków + Moscow = Prague 8. 3. 2020“. Posprejovaná byla také dlažba pod nápisem.

Extrémní případ se stal v polovině července roku 2019, kdy pilíř mostu posprejovali dva bratři z Německa. Vytvořené graffiti mělo rozměry pětkrát dva metry. Obvodní soud pro Prahu 1 je za sprejování na historickou památku potrestal pětiletým vyhoštěním, roční podmínkou a stotisícovou pokutou.

16. července 2019

Autor:
zpět na článek