Autor kritizované repliky kalendária na orloji zemřel, tvorbu nové to neovlivní

  16:40
Zemřel akademický malíř a restaurátor Stanislav Jirčík, autor kritizované repliky kalendária na pražském Staroměstském orloji. Rada Prahy 15. května rozhodla, že nechá jeho kopii sundat a nahradí ji nově vyrobenou verzí, kterou zhotoví Akademie výtvarného umění (AVU). Jirčíkova smrt výrobu a následnou výměnu repliky nijak neovlivní.

Mánesova postava znamení Vodnáře/Vodnářky (Muzeum hlavního města Prahy) a zcela pozměněná postava Vodnáře na „kopii“ z roku 2018. | foto: Martin Frouz / Magistrát Hlavního města Praha (MHMP)

„Proces to nijak nekomplikuje. Současná replika bude uložena v muzeu,“ řekl serveru iDNES.cz mluvčí pražského magistrátu Vít Hofmann.

Radní města na jednání 15. května schválili dohodu s firmou Subterra, která měla spolu se společností Avers na starosti rekonstrukci věže Staroměstské radnice, během níž nové kalendárium vzniklo. Subterra se postará také o demontáž dosavadního kalendária a osazení aktuálnější kopií, stejně tak zhotoví i novou podkladovou měděnou desku.

Stanislav Jirčík (vpředu) kontroluje nově namalovanou kopii kalendářní desky na slavném orloji v Praze. (20. září 2018)

Mluvčí firmy Subterra Vladislav Beneš serveru iDNES.cz řekl, že příští týden má firma v plánu setkání s pražským magistrátem, kde hodlá řešit detaily montáže a demontáže.

„V příštím týdnu by mělo proběhnout první pracovní setkání, které svolává magistrát. Tam by se mělo začít upřesňovat kdy, kdo, jak, včetně časové představy výměny a případných dalších návazností,“ přiblížil vedoucí projektu Pavel Horák.

Praha pak zaplatí malířskou výzdobu nové desky. Zhotovení nové malby desky orloje bude mít na starosti Ateliér restaurování výtvarných děl malířských a polychromované plastiky AVU. Cena se předběžně odhaduje na milion korun bez DPH, zhruba stejné náklady by měla stát Subterru výroba desky a osazení.

31. května 2022

Autor: