Z moruší vykvete pieta. Mašínův rodný statek připomene národní odboj

  7:06
Už za necelý rok by lidé měli poprvé spatřit Památník tří odbojů v Lošanech na Kolínsku. Práce na rozsáhlém přebudování statku Josefa Mašína na pietní muzeum začaly letos na jaře. Rozsáhlý areál získala zpět v roce 2017 dcera protinacistického odbojového krále Zdeňka Mašínová, stavení se však nacházelo ve zdevastovaném stavu.

Statek Josefa Mašína v Lošanech na Kolínsku na snímku z května 2016. V současnosti na místě vzniká Památník tří odbojů. | foto: Petr TopičMAFRA

„Rodina Mašínů je symbolem českého dvacátého století, odboje proti totalitám a připomenutím toho, na čem stojí česká národní identita. I proto vznikl náš spolek. Jeho cílem je vytvořit v Lošanech veřejně přístupný památník třem odbojům a jeho prostřednictvím uchovat odkaz Josefa Mašína a jeho rodiny,“ vysvětlil Jiří Padevět, spisovatel a předseda spolku Mašínův statek – památník tří odbojů.

Diplomka vepsaná do terénu

„Rodina Mašínů je symbolem českého dvacátého století, odboje proti totalitám a připomenutím toho, na čem stojí česká národní identita. I proto vznikl náš spolek. Jeho cílem je vytvořit v Lošanech veřejně přístupný památník třem odbojům a jeho prostřednictvím uchovat odkaz Josefa Mašína a jeho rodiny,“ vysvětlil Jiří Padevět, spisovatel a předseda spolku Mašínův statek – památník tří odbojů.

Rod Mašínů žil na statku v Lošanech po staletí. První zmínky mají pocházet už z přelomu 17. a 18. století. Ale až Josef Mašín starší se po první světové válce rozhodl, že před hospodařením dá přednost vojenské uniformě. Po dechberoucí kariéře v československých legiích se v průběhu druhé světové války postavil na odpor i německým okupantům, kteří jej za to popravili. Ještě předtím – v roce 1940 – nechal Mašín lošanský statek přepsat na své tři nezletilé děti.

Statek Josefa Mašína v Lošanech na Kolínsku na snímku z května 2016.

Zatímco nacisté Mašínově rodině statek nesebrali, jeho dětem ho zabavil později komunistický režim. A až téměř třicet let po jeho pádu jej od státu získali Mašínovi potomci zpět. „Jenže poslední oprava na tom baráku proběhla někdy v roce 1934,“ zdůraznila Zdena Mašínová, dcera věhlasného odbojáře.

Společně s bratrem Josefem se stala po mnoha spletitých soudních bitvách koncem roku 2017 majitelkou statku v Lošanech.

Tou dobou se už v hlavách Mašínové, historiků Jaroslava Čvančary a Petra Blažka, podnikatele Jiřího Klepsy a jejich dalších přátel začal rodit nápad na vznik Památníku tří odbojů. Jeho podobě se začali důkladně věnovat studenti Fakulty architektury ČVUT, kteří na studii pietního místa v Lošanech pracovali v rámci semestrálního zadání.

Statek Josefa Mašína v Lošanech na Kolínsku na snímku z května 2016. V...

„Při něm vzniklo celkem dvaadvacet projektů, z nichž čtyři studenti zpracovali, a dokonce je obhájili jako své diplomové práce. Před dvěma lety jsme pak měli finální podobu památníku,“ uvedl historik Jiří Padevět s tím, že spolek Mašínův statek – památník tří odbojů, vyhlásil na rozsáhlou rekonstrukci veřejnou sbírku. V ní se zatím podařilo vybrat dva miliony a čtyři sta tisíc korun.

Světnice pod nebesy i testament

Myšlenka Památníku tří odbojů reaguje podle autorů projektu na mimořádnou situaci, kdy celou moderní historii naší republiky lze číst prostřednictvím osudů jedné selské rodiny a jejích souputníků. „Památník chápeme jako místo, které připomíná nejen podmínky vzniku a života tří odbojů, ale i jejich souvislosti a integritu,“ vysvětlil předseda spolku Jiří Padevět.

První předzvěst rozsáhlé rekonstrukce statku se již podařilo dokončit. Z původního rodného domu Josefa Mašína, který ztratil mnohými přestavbami svůj charakter, zbourali dělníci střechu. Zbyly z něj jen obvodové zdi, mezi kterými zasadila Zdena Mašínová koncem srpna symbolický morušovník.

„Otec měl rád přírodu a stromy. Když se vrátil z legií na rodný statek, tak tu na návsi zasadil právě morušovníky. Tradovalo se, že k tomuto stromu měl osobní vztah a jako kluk po nich často lezl,“ podotkla Mašínova dcera Zdena.

Statek Josefa Mašína v Lošanech na Kolínsku na snímku z května 2016. V současnosti na místě vzniká Památník tří odbojů.

V temné místnosti druhé části domu pak spolek plánuje umístit v protilehlých nikách text dopisu Josefa Mašína, kterým se před popravou loučí se svou ženou a dětmi. „Je to zachycení okamžiku plného lásky, bolu i odhodlání s vědomím přicházející smrti,“ popsal historik Padevět. První etapa, na kterou spolek potřebuje vybrat zhruba šest milionů korun, dále zahrnuje vybudování pietní zahrady s oplocením, přípojky sítí a terénní úpravy. Práce na památníku by měly být dokončeny v létě 2021.

Druhá a ještě nákladnější etapa projektu pak počítá s celkovou rekonstrukcí hospodářské budovy Mašínova statku, kde vznikne expozice tří odbojů. Rozlehlý hospodářský dvůr má v budoucnu sloužit i jako zázemí při slavnostních a společenských akcích. Tato část rekonstrukce areálu by mohla být hotová v roce 2023.

Autor: