Středočeský kraj chce zrušit prodej lístků u řidiče, do vozů pošle revizory

  15:04
Velké změny mají přibližně za rok čekat pasažéry autobusů na linkách integrované dopravy mezi metropolí a středními Čechami. Prodej lístků u šoférů autobusů má nahradit nástup všemi dveřmi a odbavení podobné, jako je v Praze.

ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Jízdenku si bude možné zakoupit v terminálu nebo v PID Lítačce a na všechno budou dohlížet revizoři,“ řekl o svých představách nového fungování autobusů integrované dopravy Petr Borecký (STAN), středočeský radní pro dopravu.

Na kontrolu dodržování přepravních tarifů na linkách ve Středočeském kraji tak budou dbát hlavně revizoři. „S jejich přípravou nám pomůžou zkušenosti pražského dopravního podniku,“ soudí Borecký.

Nový způsob odbavování také podle radního vyřeší prodlevy spojené třeba s lovením drobných mincí, fronty a zdržování u řidiče či obtíže při nastupování, a to hlavně ve špičkách. „Změna by mohla nastat ideálně za rok, rok a půl,“ dodal Borecký.

Důležitá analýza rizik

Zástupci Regionálního organizátora pražské integrované dopravy (ROPID) jsou k tomu záměru nyní poněkud skeptičtější.

„Dosud jsme tento problém neřešili, neprobírali. Než by ke změně došlo, musíme celou záležitost analyzovat ze všech stran, a to jak z hlediska příjmových rizik, tak z pohledu chování lidí anebo zvýšení počtu revizorů,“ komentoval možnost proměny odbavení v regionálních autobusových spojích Filip Drápal, mluvčí ROPID.

Kraj ruší seniorské jízdné zdarma, zavádí slevu pro válečné veterány

Tato zásadní změna totiž nemusí mít dopad jen pro provoz spojů ve středních Čechách, ale také pro Prahu. „Ta totiž linky objednává a provozuje i na svém území,“ zdůraznil Drápal.

V autobusech integrované dopravy lze nastoupit všemi dveřmi pouze na území metropole. Až donedávna fungoval i doplňkový prodej jízdenek u řidičů autobusů, ale pražský dopravní podnik tuto možnost zrušil loni v srpnu.

Velké novinky v integrované dopravě v kraji se udály také před měsícem, kdy došlo ke změnám cen jízdného pro děti, studenty a seniory. Do systému dopravce zahrnul i Vlašimsko.

Autor: