Údržba z obchodu shodila hnízda jiřiček, popudila ochranáře i zákazníky

  18:44
Hnízda zákonem chráněných jiřiček shodili údržbáři z budovy jednoho ze supermarketů ve Vlašimi. Na místo vyrazili pracovníci záchranné stanice, v době jejich příjezdu však už byla velká část hnízd i s ptáčaty odstraněna. Stanice nyní hledá svědky celé události.

Údržbáři odstranili hnízda jiřiček z budovy vlašimského Albertu. (29. května 2020) | foto: Záchranná stanice pro živočichy Vlašim

Záchranná stanice na Facebooku uvedla, že šlo o prodejnu Albert a že událost se stala v pátek.

„Opoledne shazovali na budově vlašimského Alberta hnízda jiřiček i s mláďaty. Na základě upozornění jsme tam vyrazili, ale bohužel už pozdě,“ uvedla záchranná stanice na svém facebookovém účtu.

Když dorazil tým stanice na místo, byl již velký počet hnízd pryč. „A co hůře, pracovníci nám odmítli sdělit, kam tato hnízda vyhodili a my jsme je v přilehlých kontejnerech neobjevili. Dá se předpokládat, že takto bylo k smrti hladem a žízní odsouzeno několik desítek mláďat jiřiček,“ doplnila stanice.

Nyní hledá případné svědky, kteří by mohli pomoct mláďata nalézt. Ochranáři také upozornili, že hnízda volně žijících ptáků jsou chráněna zákonem, situaci již nahlásila na vlašimský odbor životního prostředí.

Řada zákazníků reagovala na sociálních sítích a uvedla, že v dané síti supermarketů již neplánuje nakupovat.

Společnost v reakci uvedla, že o celé události se dozvěděla až od novinářů, nyní zjišťuje podrobnosti. „Zcela jistě z toho vyvodíme důsledky – ať už pro firmu, která se toho v rámci úklidových prací dopustila, nebo interně,“ reagovala společnost a za celou událost se omluvila.

Jiřičky obecné jsou chráněné zákonem, za odstraňování a ničení jejich hnízd a vajec hrozí pokuta až 10 tisíc korun pro fyzické osoby a až milion korun pro právnické osoby. V případě nutnosti odstranění hnízda je třeba předem požádat o výjimku příslušný orgán.

29.května 2020 v 12:37, příspěvek archivován: 29.května 2020 v 17:53

HLEDÁME SVĚDKY, PROSÍM, OZVĚTE SE NEBO ROVNOU PODEJTE TRESTNÍ OZNÁMENÍ
‼️Dnes dopoledne shazovali na budově vlašimského Alberta hnízda jiřiček i s mláďaty. Na základě upozornění jsme tam vyrazili, ale bohužel už pozdě. Velký počet hnízd už byl dole a s nimi i mláďata. O co hůře, pracovníci nám odmítli sdělit, kam tato hnízda vyhodili a my jsme je v přilehlých kontejnerech neobjevili. Dá se předpokládat, že takto bylo k smrti hladem a žízní osouzeno několik desítek mláďat jiř...iček. ‼️Prosíme veřejnost, aby nás neprodleně informovala, pokud mají informaci, kde by se mohla mláďata nacházet. Upozorňujeme, že hnízda ptáků i jejich vejce jsou zákonem chráněny. Situace byla nahlášena na Odbor životního prostředí, který ji bude dále řešit.
‼️Díky včasnému ohlášení jsme stihli zasáhnout a zabránit zničení dalších hnízd. Prosím, mějte oči otevřené a kontaktujete Policii ČR, jedná se o trestný čin. Zvířata v nouzi nám hlašte na pohotovostní telefon, ať společně zabráníme obdobným barbarským činům. 777 800 460, děkujeme

Autor: