VIDEO: Staroměstský jez u Karlova mostu získává podobu ze 13. století

  16:26,  aktualizováno  17:26
Dělníci brzy dokončí opravu první z pěti částí Staroměstského jezu. Vrací mu historickou podobu, kterou měl při vybudování ve 13. století. Mimo jiné tím, že v dubovém roštu budou zasazeny žulové kameny. Kompletně opravený má být jez, který stojí před Karlovým mostem, v březnu roku 2024.

V těchto dnech dělníci osazují betonové kvádry, které obklopují jez z vrchní i spodní části. Jez je tvořen dubovým roštem, ve kterém jsou čtvercová pole vyplněná žulovými kameny.

Právě dubové dřevo je nejvhodnější. Více než 160 let staré stromy pokáceli po Vánocích v oboře Kněžičky na Nymbursku.

„Dřevo bylo hned po pokácení a nařezání ponořeno do vody na čtyři až pět měsíců. Díky tomu je zastabilizované, nebude se dál kroutit, bobtnat nebo nějak dál pracovat. V podstatě zůstane ve stavu, ve kterém je teď,“ popisuje vedoucí projektu Daniel Boďa.

Rekonstrukce začala přípravnými pracemi letos na jaře.

„Po zajímkování jezu jsme udělali pasportizaci a začali s rozebíráním původního dřevěného roštu, který měl betonovou výplň. Po odkrytí roštu a výplně jsme zjistili, že jez je tvořen původními dřevěnými pilotami, které jsme museli odstranit. Nechali jsme si akorát původní piloty, ke kterým kotvíme nový dřevěný rošt. Pak jsme udělali podkladní betony, následovala železobetonová deska a nyní dokončujeme práce na kamenné výplni. Dřevěný rošt jako takový je dokončený,“ vyjmenovává Boďa.

Povodeň přerušila práce na měsíc a půl

Práce se zpozdily kvůli deštivému počasí. Na jaře dokonce velká voda pobořila hrazení, takže ho museli přeskládat a pro jistotu ještě víc zpevnit.

VIDEO: Otočte se! Reportér křičel a školil lidi, jak správně jezdit MHD

„Průměrný průtok ve Vltavě v Chuchli je udaný na 143 kubíků, to je pro nás ideální. Umíme stavět i při 220 kubících. Nicméně v květnu byla kulminace přes 500 kubíků. Což ale ještě není ani první stupeň povodňové aktivity,“ říká vedoucí projektu.

Déšť a jeho následky nicméně zastavily práce na měsíc a půl. Jakmile během pár týdnů dokončí práce na této části jezu, přesunou se na druhou polovinu levého jezového pole.

Dokončit i pravou část u Novotného lávky, kterou si rozdělí na tři části, má Metrostav do března roku 2024. Investorem akce je státní podnik Povodí Vltavy a rekonstrukce vyjde na více než 112 milionů korun.

Autor: