iDNES.cz

Umístění Palachovy rakve v Karolinu připomíná dlaždice symbolických rozměrů

Pietním odhalením pamětní dlaždice v areálu Karolina začaly dopoledne v Praze akce k padesátiletému výročí upálení Jana Palacha. Na nádvoří, kde byla vystavena rakev s ostatky mrtvého studenta, připomíná Palachův odkaz dílo mladého sochaře.

Na nádvoří Karolina stála Palachova rakev v den jeho pohřbu v lednu 1969.

Na dlaždici je uvedeno jméno, datum narození, sebeupálení a smrti. Památník má symbolický rozměr 69 x 69 centimetrů jako připomínku roku 1969. Váží 89 kilogramů, což je odkaz na rok 1989, kdy padl totalitní komunistický režim, proti němuž Palach protestoval.

Autorem díla je sochař Jakub Vlček, žák Akademie výtvarných umění.

„Na Palachův čin jsou různé názory. Jedno je jisté, byl to výraz obětování za svobodu a demokracii. Ty budou takové, jak my k nim budeme přispívat,“ řekl v projevu rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

Palach podle něj patří k nejvýznamnějším osobnostem moderních československých a českých dějin a k předním bojovníkům za svobodu a demokracii.

„Jeho čin proto nesmí být zapomenut. Nesmí být zapomenut také proto, že svoboda a demokracie, za něž Palach položil život, nejsou ani dnes žádnou samozřejmostí a můžeme je ztratit snáz a dříve, než se na první pohled zdá,“ zdůraznil Zima.

„Vedle sochy rektora univerzity Jana Husa, který skončil také mučednickou smrtí na kostnické hranici, je deska, která připomíná jiskru, která zažehla oheň v roce 1989,“ řekl prorektor univerzity Jan Royt.

Živé pochodně připomene výstava

Odhalení dlaždice bylo součástí celodenní akce Jan Palach - naše svědomí. Projekt celou středu 16. ledna připomíná na různých místech čin Jana Palacha.

Jan Palach

V přízemí Karolina byla také otevřena komorní výstava. Návštěvníci si mohou prohlédnout dobové fotografie, stuhy z věnců, které lidé přinesli k rakvi Jana Palacha, původní kondolenční knihy, dopisy psané Janu Palachovi do nemocnice či vzkazy, které lidé nosili k jeho hrobu. Výstava bude přístupná do 25. ledna.

V prostorách Univerzity Karlovy ve Vlasteneckém sále se ve čtvrtek 17. ledna bude konat mezinárodní konference „Jan Palach a další živé pochodně v sovětském bloku“.

Student filozofické fakulty Jan Palach se upálil 16. ledna 1969 na pražském Václavském náměstí na protest proti vpádu okupačních vojsk v srpnu 1968 a následné rezignaci Čechoslováků.

Jeho čin v připomíná v hlavním městě také pamětní deska v dlažbě Václavského náměstí u Národního muzea, další je na zdi filozofické fakulty na Palachově náměstí a také hrob na Olšanech.

Připomeňte si osud Jana Palacha:

Autoři: ,
zpět na článek