Munici vám vrátíme, hrozil terorista. Z Prahy odjel válčit za Islámský stát

  12:34
Obžaloba viní Iráčana Jusúfa Al Sammarraieho, že z Čech odjel za teroristy Islámského státu, se kterými se měl účastnit bojů o rafinerii na severu Iráku. Případ začal řešit senát Městského soudu v Praze. Obžalovanému hrozí 12 až 20 let za mřížemi, stíhání je vedeno v jeho nepřítomnosti.

Rodilý Iráčan žil v Čechách od roku 2013, kdy se přistěhoval za otcem. Původně chtěl u nás studovat a stát se zubním lékařem. Místo medicíny se po nějakou dobu věnoval administrativním studiím. V České republice se i oženil.

Svůj byt mladík opustil náhle, nerozloučil se ani s otcem.

„Již v první polovině roku 2015 po svém bojovém vyzbrojení aktivně vystoupil jako příslušník Islámského státu, a to z důvodu ztotožnění se s jeho ideologií a se záměrem způsobit protivníkům Islámského státu zranění či smrt,“ popsal odchod do Iráku státní zástupce Martin Bílý.

Al Sammarraie se zúčastnil bojové ofenzivy vojenských jednotek Islámského státu za znovudobytí ropné rafinérie v Baiji na severu Iráku v dubnu 2015. Obžalovaný se účastnil útoků proti irácké armádě a koaličním jednotkám.

„Při tom byl zraněn při náletu americké řízené rakety na jeho stanoviště v této rafinérii,“ uvedl žalobce. Al Sammaraie vystupoval i na propagandistických videích islamistů, zaujímal pozici učitele, na oddělení leteckého fotografování, v oddělení denních tiskových zpráv a odboru záležitostí mudžahedínů.

„Poté, co nám vítr donesl vaši munici, tak tato munice se vám vrací, aby vás udusila svým kouřem s povolením Alláha, a my jsme teď uprostřed rafinérie,“ znělo Al Sammarraieho poselství po zmíněných bojích v Baiji.

Obžalovaný pobýval například v Mosulu. „Nejméně od února 2016 do května 2017 od Islámského státu pobíral plat, přičemž k osobě obviněného byla rovněž na výplatní pásce připojena poznámka, že je bojovník,“ vylíčil další souvislosti Martin Bílý.

Je to jednosměrná cesta

„Myslím že syn zůstal pod troskami Mosulu, on jeho žena i vnouče,“ uvedl ve svědecké ohrádce otec obžalovaného. Ten prý o jediném potomkovi od června 2017 po velké ofenzivě irácké armády a jejích spojenců proti teroristům v Mosulu nemá žádné zprávy.

„Nerozumím tomu. Fandil fotbalu, byl to normální kluk. Nikdy neměl extremistické sklony,“ uvedl také rodič.

Soud přehrával i propagandistická videa Islámského státu. Svědek jako jednoho z džihádistů poznal obžalovaného. Se synem byl otec v kontaktu opakovaně přes Skype nebo program Telegram.

„Posílal mi videa o některých útocích, i sebevražedných. Nevydržel jsem se na to dívat ani dvě minuty. Pochopil jsem, že je to jednosměrná cesta,“ sdělil svědek.

Jediný potomek mu vyprávěl o svém zranění. „Řekl, že ho zranil šrapnel. Na podrobnosti jsem se nevyptával,“ uvedl otec, který v Praze v 70. letech studoval žurnalistiku, poté zde působil jako dopisovatel a fotograf iráckých médií.

Dolarová pomoc

Potomkovi do Iráku v březnu 2017 poslal finanční podporu 2000 dolarů (asi 54 tisíc korun) přes krycí adresu v Turecku. Kvůli tomu dostal loni v létě u pardubické pobočky Krajského soudu v Hradci Králové tříletou podmínku za financování terorismu.

K trestnímu stíhání a obžalobě Jusúfa Al Samarraieho vedly zpravodajské informace. Na výplatní listině Islámského státu byl podle údajů americké FBI.

„Zajistili jsme dvě výplatní pásky které poskytují vhled do jeho činnosti,“ uvedl styčný důstojník FBI na pražské ambasádě USA české policii.

Identifikaci obviněného, který užíval také jméno Bátik, potvrdila též antropologická expertiza. Forenzní znalci porovnávali fotky obžalovaného z pobytu v Čechách s těmi, které pořídili ze série islamistických videí.

„Všechny hodnotitelné znaky vykazují shodu,“ uvedli antropologové. Vyšetřovatelé analyzovali elektronickou komunikaci, toky peněz a zajistili i další důkazy. Soud bude pokračovat v dubnu výslechem bývalé české manželky obžalovaného. Poté zřejmě padne rozsudek.

Autor: