Cizinci studující v Česku hráli chirurgy, důvěřivé ženy připravili o statisíce

  15:46
Pražští kriminalisté po šesti měsících vyšetřování zadrželi deset vysokoškoláků, kteří jakožto organizovaná skupina lákali peníze z důvěřivých žen. Podvedené si myslely, že na internetu vedou konverzaci se skutečným chirurgem na misi OSN v Jemenu. Obvinění jsou cizinci, navštěvovali však českou vysokou školu.

„Účelovým způsobem zakrývali původ bezhotovostních finančních prostředků, původně pocházejících z podvodné trestné činnosti. Část financí užívali pro vlastní potřebu a část posílali mimo území České republiky,“ popsal policejní mluvčí Jan Rybanský.

Podle něj podezření na možnou trestnou činnost policii oznámil Finanční analytický úřad koncem loňského října. Detektivové v průběhu šesti měsíců prováděli analýzy tuzemských, zahraničních bankovních i nebankovních účtů.

Šetřením zjistili, že část finančních prostředků ve výši bezmála půl druhého milionu putovala na účty zahraničním studentům, kteří finance dále posílali mimo republiku.

Údajný chirurg na misi OSN

Obvinění vedli konverzaci s ženami, které přesvědčili, že hovoří s chirurgem na misi OSN v Jemenu. Proto v dobré víře studentům odeslaly své úspory s vidinou následné schůzky.

„Poté, co došlo k vylákání financí od poškozených žen, popsaná skupina studentů peníze přímo obdržela na své bankovní účty a svojí činností se snažila zastřít jejich původ a usilovala o to, aby bylo podstatně ztíženo nebo znemožněno zjištění jejich původu,“ sdělil Rybanský.

Proč krást na nádraží, když je tady internet, říká expert na kyberkriminalitu

Trestní stíhání deseti spoluobviněných zahájili kriminalisté v polovině dubna. Policie je zadržela v rámci rozsáhlé realizace.

„Deset obviněných je stíháno vazebně pro trestný čin legalizace výnosů z trestné činnosti, kdy v případě odsouzení jim hrozí několikaleté tresty odnětí svobody v rozmezí dvou až osmi let,“ dodal mluvčí.

Manipulace žen na internetu

Obvinění studenti se řadí mezi podvodníky na internetu, kteří se vydávají za lékaře na misích, vojáky nebo podobná povolání. Všichni používají velmi podobný způsob postupu.

Neznámý muž obvykle kontaktuje přes sociální síť ženu, která veřejně uvádí, že je rozvedená nebo nezadaná, a představuje se jako americký voják na misi v Afghánistánu, těžař na ropné plošině, lékař na misi OSN nebo někdo podobný. Mezi obětí a podvodníkem dochází k aktivní komunikaci s jasným záměrem vzbudit zájem ženy.

Prodávala vaničku, poslala 80 tisíc do Litvy. Podvodů na internetu přibývá

Oběť často podlehne prohlášením o lásce a uvěří lži, že musí poslat peníze podvodníkovi na cestu ke setkání. Podvodník tvrdí, že sice má finance, ale z různých důvodů k nim nemá přístup. Tyto lži často doprovázejí fiktivní profily na sociálních sítích, které podvodníci vytvářejí.

Celý systém podvodu je velmi propracovaný a pachatelé systematicky vyvíjejí psychologický tlak na své oběti. I když oběť tuší, že se jedná o podvod, často vyhoví požadavkům pachatele a pošle peníze.

Autor: