Muž, který se sekerou řádil v obchodě IKEA, je běloruský aktivista

  14:42
Muž, kterého v pátek zadržela policie v obchodním domě IKEA na pražském Zličíně, je původem z Běloruska. V obchodě sekerou ničil nábytek a kolem stříkal červenou barvu jako „krvavé“ stopy. Šlo o protest proti práci vězňů, kterou využívala část běloruských dodavatelů švédského řetězce.

Zásah proti muži se sekerou v obchodním domě na Zličíně (18. listopadu 2022) | foto: Policie ČR / Twitter

Běloruský aktivista Pjotr Markelov, který studuje v Česku, nábytek oblepil páskou, která se používá na silniční práce. Sekerou rozsekal dva noční stolky, polil je červenou barvou a z reproduktoru anglicky oznámil, že to dělá na protest proti spolupráci švédského řetězce IKEA s běloruskými dodavateli, kteří k práci využívají vězně.

Kolem páté hodiny odpolední ho zadržela policie. Evakuace lidí z obchodního domu nebyla nutná.

Podle běloruského studenta, který akci natáčel, si Markelov záměrně vybral okamžik, kdy se v prostorách nenacházely žádné děti, a pak v klidu počkal na příjezd policie. Noční stolky, které pachatel nařezal, byly podle svědka vyrobeny v Bělorusku.

Nábytek IKEA vyráběli běloruští vězni, tvrdí organizace. Švédové už to zažili

V květnu 2020 byl Pjotr Markelov, člen aktivistické skupiny „Youth Blyok“, odsouzen k deseti dnům zatčení v Minsku. Podle běloruského serveru Svaboda kolovaly informace, že byl zadržen kvůli své podobnosti s hledaným zločincem.

V roce 2021 byl Markelov, jenž v tu dobu žil na Ukrajině, krátce zadržen poblíž běloruské ambasády, když se pokusil přehodit několik pytlů hnoje přes plot velvyslanectví. Během zadržení křičel, že tímto činem chce upozornit na události v Bělorusku a na skutečnost, že ve vězení zemřel politický vězeň Vitold Ašurak.

Autor: