Výbuch v Holešovicích prolomil zeď mezi byty, soused nepřežil

  8:58,  aktualizováno  11:37
V pražských Holešovicích zničil požár dva byty. Požáru předcházel výbuch. Zdravotníci ošetřili dva popálené, jednoho člověka nedokázali zachránit. Po uhašení se mohli lidé vrátit zpět do bytů, statika podle odborného posouzení nebyla narušena.

K oznámenému výbuchu v bytě ve Strojnické ulici v Praze 7 vyjeli policisté s hasiči okolo půl deváté dopoledne. 

„V ulici Strojnická zasahujeme u požáru bytu. Na místě jsou dvě jednotky. Plameny jsou v celém bytě. Probíhá evakuace,“ sdělili pražští hasiči na Twitteru.

Podle mluvčího hasičů Martina Kavky byl požárem zasažen i další byt. Vyhlášen byl druhý stupeň poplachu. Celkem hasiči evakuovali asi 50 lidí.

„Hořelo v jednom bytě, mělo to být doprovázené výbuchem. Následně došlo k provalení příčky do bytu v sousedním domě, kam se požár rozšířil. Hasiči proto museli použít k zásahu dva vstupy,“ řekl Kavka. 

Někteří obyvatelé domu vyběhli na ulici krátce poté, co se domem rozlehl výbuch.

„Ráno asi v 8:15 jsem slyšela explozi, tak jsem jen popadla pár věcí a běžela jsem ven. Výbuch byl totiž kousek od mého bytu, jedno patro pode mnou. Teď zůstanu u svého bratrance, který bydlí kousek, do svého bytu se zatím vracet nebudu,“ řekla MF DNES obyvatelka domu Petra Koloničová.

Hasiči nejdříve pracovali s variantou, že byla kvůli výbuchu narušena statika domu, to odborník hasičů nakonec nepotvrdil. Lidé se proto mohli vrátit zpět do domů. Nepřístupné zůstávají pouze byty nad požárem.

Záchranáři přijeli se speciálním vozem Atego pro mimořádné situace. Ošetřili dva popálené. V bytě, do kterého výbuch prorazil stěnu, našli tělo sedmapadesátiletého muže. 

„Jednasedmdesátiletý muž s dvaašedesátiletou ženou byli popáleni zhruba na patnácti procentech těla. Jeden člověk bohužel utrpěl zranění neslučitelná se životem,“ sdělila mluvčí záchranářů Jana Poštová.

Zdravotníci preventivně zkontrolovali šestnáct lidí kvůli otravě oxidem uhelnatým. Dýmu se nadýchala jen pětadvacetiletá žena, kterou převezla záchranka  do nemocnice.

Několik minut po deváté hodině dopoledne hasiči požár uhasili a zahájili společně s kriminalisty vyšetřování příčin.

Hasiči odhadli škodu na 4 až 5 milionů korun. Požár napáchal škody na chodbách domů a ve čtyrech bytech. 

Autoři: