iDNES.cz

V Praze se výjimečně rozezní sirény, hasiči otestují verbální signalizaci

  9:14
V Praze se v poledne uskuteční zkouška provozuschopnosti jednotného systému varování a vyrozumění. Sirény budou místo houkání vysílat pouze zkušební verbální text: „Raz, dva, tři, zkouška“. Stane se tak mimo běžný termín, kterým je vždy první středa v měsíci.

Ověřování provozuschopnosti jednotného systému varování na základě vyhlášky Ministerstva vnitra České republiky funguje od října roku 2002.

Zkouška systému v Praze se aktivuje z Operačního a informačního střediska Hasičského záchranného sboru hlavního města Prahy.

Pražané jsou zvyklí na pravidelnou zkoušku sirén, která se koná každou první středu v měsíci. Jde o 140 sekund dlouhý kolísavý tón, některé sirény občanům sdělí také informaci, že se koná zkouška.

Na území Prahy se používají dva typy sirén. Nejvyšší počet, celkem 241, je elektronických. Ty jsou modernější, protože jsou již opatřené hlasovým modulem. Používají se však i elektrické rotační, které zvládnou přenést právě jen výstražný signál. Těch je po Praze celkem 188.

Sirény jsou důležitým celorepublikovým systémem, který varuje obyvatelstvo před hrozící nebo již nastalou mimořádnou situací.

Jde například o povodně, havárie v provozech využívajících nebezpečné chemické látky, havárie v silniční a železniční dopravě s únikem nebezpečných škodlivin, havárie vodohospodářských děl a další.

Autor:
zpět na článek