„Hacker“ od rodiny požadoval sto tisíc, útoky prováděl dvanáctiletý syn

  14:12
Středočeští policisté pátrali po hackerovi, který vyhrožoval rodině z Benešovska zničením veškeré online techniky a požadoval po ní peníze. Znepříjemňoval jí život tím, že měnil hesla a PIN kódy ke všem počítačům, notebookům i telefonům. Nakonec se ukázalo, že útoky provádí nezletilý syn.

Problémy rodině začaly na konci loňského roku. Hacker kromě změn hesel měnil názvy wi-fi, odpojoval domácnost od internetu a způsoboval havárie operačních systémů různých elektronických zařízení. Když to trvalo déle než měsíc, obrátil se otec rodiny na policii.

Vše nasvědčovalo tomu, že hacker je mimořádně zkušený a pátraní po něm nebude jednoduché. „V některých případech se začal napojovat i na chytrou televizi, kde zanechával různé vzkazy, množil ikony na stolních počítačích i noteboocích, mazal různé soubory a složky,“ popsala mluvčí pražských policistů Barbora Schneeweissová. 

Nakonec začal rodině v angličtině vyhrožovat, že pokud nedostane 100 tisíc korun, zničí všechny počítače.

„Kriminalisté spolupracovali i se specialisty zabývajícími se kyberbezpečností a testováním zabezpečení proti kybernetickým útokům,“ sdělila Schneeweissová.

Specialisté měli za úkol zajistit a analyzovat data a hlavně síťový provoz. Nenašli však žádný přístup z vnějšku, ani pohyb útočníka v domácí síti. To policisty utvrdilo v jejich podezření, které měli už od chvíle, kdy poprvé vyslechli členy rodiny.

S dostatkem důkazů proto znovu vyslechli dvanáctiletého syna, který se nakonec k útoku přiznal.

„Co ho k tomuto jednání vedlo, policistům nesdělil. Možné je však to, že se nechtěl účastnit online výuky nebo chtěl dostat novější mobilní telefon a notebook,“ uvedla Schneeweissová. 

Případ policisté minulý týden odložili, protože chlapec nejen že ještě není trestně odpovědný, ale měl ke všem zařízením v domácnosti volný přístup, takže se skutečného hackerského útoku ani nedopustil.

Autor: