Kovová hlava opět v pohybu. Socha Franze Kafky u Národní v Praze se zase vrtí

  22:04
Otočná hlava spisovatele Franze Kafky na prostranství před vstupem do stanice metra Národní třída v Praze se opět dala do pohybu. Plastika, jejímž autorem je umělec David Černý, byla v opravě od konce září minulého roku.

Ve čtvrtek 29. února z Kafkovy hlavy zmizela černá plachta. Jednotlivá patra sochy skládali dělníci pomocí jeřábu shora. Opravy zabraly necelý půlrok.

Původně se otáčela nepřetržitě celý den. Kvůli rychlému opotřebování jednotlivých komponentů se musel provoz v minulosti několikrát redukovat, uvedla firma, která sochu vlastní.

Pohyblivá busta Franze Kafky, která je oblíbeným cílem turistů, je vysoká 10,6 metru a váží 39 tun. Od roku 2014 je umístěna před obchodním centrem Quadrio. Stávající konstrukce využívá řešení známé z průmyslové automatizace a robotizace – uvnitř sochy se nachází 42 motorů a téměř kilometr kabelů.

Nerezové panely se otáčejí nezávisle na sobě, takže tvář získává různé grimasy. Dílo vzhledem ke své technologické náročnosti vyžaduje pravidelný servis. Každý rok prochází rozsáhlejší údržbou.

Autor: