iDNES.cz

Polští fanoušci prošli Prahou, policie jich před stadionem několik zadržela

  11:36,  aktualizováno  21:19
Kvůli kvalifikačnímu zápasu o Euro mezi českými a polskými fotbalisty, který začal ve 20:45 v Edenu, přichystala policie mimořádná opatření a manévry. Do akce kvůli obávaným fanouškům a výtržnostem nasadila stovky lidí. Polští fanoušci oznámili sraz na Karlově mostě, tam jich ale přišly odhadem jen desítky. Před stadionem jich pak policisté šest zadrželi kvůli nepovolené pyrotechnice.

„Na bezpečnostních opatřeních se bude podílet několik stovek policistů,“ uvedla odpoledne mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová. Zapojí se policisté z pořádkové, kriminální, dopravní služby, antikonfliktního týmu, speciální a krajské pořádkové jednotky a v neposlední řadě i policisté se psy a na koních.

Česko - Polsko 3:1, fotbalistům na startu bojů o Euro pomohly bleskové góly

Na policejní manévry v centru Prahy upozorňují i polská média. Například server fakt.pl píše o mobilizaci.

Před začátkem zápasu pak policisté zajistili šest lidí, kteří buď neuposlechli jejich výzvy, nebo použili pyrotechniku před stadionem. „Ve všech případech se jednalo o fanoušky hostů,“ uvedla policie.

Polští fanoušci dorazili do Prahy nejen kvůli večernímu utkání, ale také chtějí bojkotovat polský fotbalový svaz. Věří totiž, že lístky na zápas přeprodával ilegálně, takzvaně pod pultem svým „kamarádíčkům ze svazu“.

Podle události na Facebooku se měli polští fanoušci sejít v 15:00 na Karlově mostě.

„My samozřejmě máme přichystané adekvátní bezpečnostní opatření. Celou situaci bedlivě monitorujeme, jsou připravené tomu přizpůsobené síly a prostředky,“ řekla odpoledne Siřišťová. „Pokud jde o srocení fanoušků na Karlově mostě, tam budeme dohlížet na dodržování veřejného pořádku.“

Zvýšená bezpečnostní opatření platí i před stadionem v Edenu. „Policisté budou v rámci opatření dohlížet nejen na ochranu veřejného pořádku, ale také na bezpečnost a plynulost silničního provozu. Při přípravě bezpečnostního opatření pražská policie úzce spolupracuje nejen s pořadateli, ale i s ostatními subjekty, kterých se toto opatření dotkne,“ uvedla na webu mluvčí.

Policie také varovala před omezenou kapacitou s parkováním u stadionu.

Do akce povolal své lidi i pražský dopravní podnik kvůli omezením v dopravě. „Budeme na místě nepřetržitě monitorovat situace, jak před zápasem, tak i po něm. Budeme mít na místě několik dispečerských vozidel a kolegů z dispečinku DPP a řízení MHD v Praze,“ řekl v pátek iDNES.cz Daniel Šabík, vedoucí odboru komunikace.

„Máme připravené zálohy šesti tramvajových souprav a čtyř autobusů, které budeme nasazovat do provozu podle potřeby a vývoje situace na místě dle vyhodnocení našich dispečerů,“ doplnil Šabík. Aktuální dopravní omezení zveřejňuje dopravce na svém webu.

Autor:
zpět na článek