Začíná Festival muzejních nocí, nejživěji bude v Mladé Boleslavi a Kutné Hoře

  17:30
Na svátek muzeí a galerií otevře už dnes Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře v netradičním čase a oživí Jezuitskou kolej programem pro dospělé i děti. Vstup do galerijních expozic bude za symbolickou jednu korunu.

Takhle to při muzejní noci vypadalo loni na zámku Kačina u Kutné Hory. | foto:  Petr Kozlík, MAFRA

V Jezuitské koleji se uskuteční série komentovaných prohlídek aktuálních výstav, rozprava o udržitelném materiálu myceliu, workshop knižní vazby, taneční vystoupení studentů konzervatoře současného tance a podvečerní procházka uměním v galerijních zahradách s komentářem kurátorky.

Festival muzejních nocí

Do letošního, 19. ročníku Festivalu muzejních nocí se ve Středočeském kraji zapojil podobný počet institucí, jako byl v posledních letech. Po celou dobu trvání festivalu, tedy od 19. května do 16. června, chystá program celkem 81 muzeí a galerií. Nejvíce akcí nabídnou v Kutné Hoře a Mladé Boleslavi, shodně dnes. Organizace festivalu se každoročně ujímá Asociace muzeí a galerií České republiky. Veškeré informace o Festivalu muzejních nocí jsou k dispozici na webových stránkách muzejninoc.cz

Děti se mohou těšit na loutkové představení Hodina modrých slonů divadelního souboru Damúza. Celá akce vyvrcholí koncertem kapely The BladderStones na vodním pódiu v galerijních zahradách. Doprovodný program Muzejní noci je pro veřejnost zdarma. Program v Kutné Hoře chystá také České muzeum stříbra od 19 hodin na Hrádku a v Kamenném domě.

V Mladé Boleslavi se do Festivalu muzejních nocí zapojuje několik institucí po celém městě. Mezi nimi bude dnešní večer jezdit zdarma městská hromadná doprava.

Do programu se zapojilo Muzeum Mladoboleslavska na boleslavském hradě a v Leteckém muzeu Metoděje Vlacha, Škoda Muzeum a městská zařízení Sbor českých bratří, Galerie pod věží a Městský palác Templ. Expozice budou otevřené až do 23 hodin. Chystají se koncerty, kouzelnická vystoupení i letecké ukázky.

Místním pověstem a legendám bude patřit dnešní večer v berounském Muzeu Českého krasu. Prostřednictvím zábavných i poučných stanovišť s úkoly a hádankami se návštěvníci seznámí se známými i málo vyprávěnými pověstmi z regionu.

„Zpracovali jsme například legendu o sv. Ludmile a poustevníku Ivanovi, pověst o Zlatém koni, o berounských strašidlech či například o založení města,“ přiblížila Lenka Stelšovská, organizátorka Muzejní noci v Berouně.

Muzejní noc nabízí prohlídku památek, parních vlaků i hřbitova či koncerty

Akce začíná v 18 hodin. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet například kaligrafické psaní, ražbu mincí, části rytířského brnění nebo osedlání atrapy koně. S tematickým loutkovým představením vystoupí Dominik Tesař ze souboru 100 opic. Středověkou hudbou bude celý večer podkreslovat hudební skupina Gemini. Stanoviště budou také v Muzeu berounské keramiky a na Horní bráně, kde budou mít program připravený hvězdáři ze Žebráku. Za projití trasy s úkoly dostanou účastníci odměnu.

Perníkářství na vlastní kůži

Zajímavé akce budou pokračovat i zítra. Muzeum Velvary zve na dobrodružnou cestu městem v rámci muzejního odpoledne, kde se bude pozornost točit okolo starého řemesla, perníkářství.

„Ač se jedná o řemeslo staré, dotýkat se ho budeme i způsoby novými a netradičními. Čeká nás pečení vytlačovaných perníků, perníkové modely velvarských dominant, dílna v Galerii Tomáš Vosolsobě s umělkyní Lucií Lučanskou, ukázka vyřezávání dřevěných perníkových forem, výborná káva v kavárně Záložna a mnoho dalšího,“ zvou organizátoři.

Akce budou pokračovat na různých místech i o dalších víkendech. Například v pátek 26. května bude ojedinělá příležitost navštívit Soukromé Čilecké muzeum na Nymbursku. První návštěvníci tam vstoupili teprve vloni a muzeum se otevírá jen při zvláštních příležitostech. Nachází se ve dvou místnostech historického domu číslo popisné 38.

Muzejní noc v Ostravě otevře téma recyklace, lidem nabídne 31 různých míst

K vidění jsou zemědělské a jiné stroje a nářadí, spotřební elektrotechnika, vybavení domácností 19. a 20. století. Svou expozici zde má čilecký rodák, významný prvorepublikový herec Divadla na Vinohradech Bohuš Zakopal. Nyní majitelé muzea pracují na třetí místnosti, která bude zaměřena především na historii samotné obce Čilec. Vstupné bude dobrovolné a výtěžek použijí na rozvoj muzea.

Mělnická muzejní noc se také chystá na pátek 26. května. Návštěvníci budou mít jedinečnou příležitost spatřit originál denáru kněžny Emmy, který manželka knížete Boleslava II. nechala razit v Mělníku okolo roku 1000 našeho letopočtu.

Celý program muzejní noci bude zasvěcen mělnickým panovnicím. Muzejní noc si užijí i děti, na které čeká pátrací soutěž s královnami. Každý účastník si odnese vlastnoručně vyraženou kopii denáru kněžny Emmy.

16. dubna 2023