Muž koupil telefony za 80 tisíc. Zaplatil atrapami, které používají filmaři

  12:42
Pražští kriminalisté v uplynulých dnech dopadli podezřelého muže, který koncem října minulého roku koupil dva mobilní telefony iPhone v hodnotě 80 tisíc korun. Zaplatil za ně falešnými dvoutisícovkami, na nichž byl nápis „jen pro filmové účely“. Za padělání a pozměnění peněz mu nyní hrozí až osm let ve vězení.

Pražští kriminalisté dopadli muže, který koupil dva mobilní telefony iPhone v hodnotě 80 tisíc korun. Zaplatil za ně falešnými dvoutisícovkami, na nichž byl nápis „jen pro filmové účely“. (8. března 2023) | foto: Policie České republiky

„Muž za mobilní telefony platil filmovou rekvizitou v podobě falešných bankovek, a to hned ve dvou případech,“ uvedl policejní mluvčí Jan Rybanský.

Poškození si při prodeji ničeho nevšimli, a to i přesto, že na bankovkách byl nápis „jen pro filmové účely“, což zjistili až doma. „Pravděpodobně proto docházelo k obchodu vždy ve večerních hodinách,“ dodal mluvčí.

Kriminalisté podezřelého v uplynulých dnech zadrželi, měl u sebe další stejné filmové bankovky. Navíc se přiznal k dalším podvodným nákupům nejen mobilů, ale i ostatní elektroniky v centru Prahy.

Muž platil na čerpacích stanicích falešnými eury, která se používají ve filmech

Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu padělání a pozměnění peněz, za což mu hrozí až osm lez vězení.

Policie nyní hledá i další poškozené, kteří z nějakého důvodu trestný čin dosud neoznámili. Vyzývají je, aby se ozvali na linku 158 nebo se dostavili na kteroukoli policejní služebnu.

„Nutno podotknout, že samotná výroba upravených bankovek je porušením zákona č. 136/2011 Sb. o oběhu bankovek a mincí a o změně zákona o ČNB, kde za tento přestupek hrozí ve správním řízení peněžitá sankce ve výši až milion korun a to jak fyzické, právnické, tak i fyzické podnikající osobě,“ dodal Rybanský.

Pražští kriminalisté zaznamenali v posledních letech enormní nárůst falešných bankovek ve velmi špatné kvalitě:

28. dubna 2021

Autor: