Usmrtil ženu, znásilnil matku. Expolicistu soud potrestal 13 lety

  12:06,  aktualizováno  12:16
Za usmrcení ženy, znásilnění vlastní matky a další násilné skutky uložil pražský soud bývalému policistovi 13 let a čtyři měsíce vězení. Uznal ho vinným z opilství. Obžaloba přitom žádala výjimečný trest 30 let mimo jiné za vraždu. Proti rozsudku se státní zástupkyně odvolala.

Surové usmrcení obyvatelky bytu v Modřanech v květnu 2019 státní zástupkyně hodnotila jako vraždu. Podle rozsudku se ale M. K. činu dopustil pod vlivem drog ve stavu takzvané toxické psychózy. Proto soud čin překvalifikoval na opilství.  

Kromě toho obžalovaného čeká ochranná léčba protitoxikomanická a sexuologická ústavní formou. 

„Jde o bývalého policistu, který byl v minulosti odsouzen za korupci, což je v této situaci nepřijatelné. Vedl zhýralý způsob života. Má silné sebevědomí, je zdatný manipulátor. My tedy vnímáme jeho výpověď negativně, na rozdíl od většiny svědků, které se snaží zpochybnit,“ zdůvodnil čtvrteční verdikt předseda senátu Lukáš Slavík. 

Zdůvodnil i otázku překvalifikování původně žalované vraždy na opilství. 

„Museli jsme v tomto případě akceptovat závěry znaleckého posudku. I když se to nemusí nikomu líbit, ale při rozhodování o vině jsou to důkazy, k nimž musíme přihlížet. To je toxikologický test, odběr krve byl proveden 4. května 2019 (dva dny po vraždě). Můžeme se domnívat, že si v mezičase vzal drogu. Ale v rozsudku musíme vycházet z verze příznivější pro obžalovaného,“ uvedl soudce.

Jedná se o expertizu, která v krvi obžalovaného analyzovala vysoké množství metamfetaminu, tedy pervitinu. Šlo i o otázku, kdy si M. K. vzal vysoké množství drogy, zda před činem, anebo i po něm. „Musíme akceptovat, že obžalovaný byl ve stavu toxické psychózy,“ sdělil Lukáš Slavík.

Trest soud vzhledem k okolnostem mimořádně zvýšil trest nad horní hranici sazby; za opilství hrozilo maximálně deset let. „V tomto případě je rozhodně na místě zvýšení hranice sazby. Vůbec jsme nezaváhali nad tím, zvednout trest na naprosté maximum,“ sdělil soudce Lukáš Slavík.

Drogy a sadismus

Pervitin a sadistické sklony strhly obžalovaného na šikmou plochu. „O svých sadistických sklonech věděl a byl je schopen ovládat. Věděl také, jaký má pervitin vliv na jeho organismus,“ uvedla ve své závěrečné řeči žalobkyně Ladislava Čarvaš. Drogu podle ní užíval proto, aby podpořil své sadistické sklony.

Vzhledem k okolnostem pražskému expolicistovi navrhla za vraždu a další delikty výjimečný trest v horní polovině sazby v délce 30 let. „Pro uložení výjimečného trestu jsou splněny všechny zákonné podmínky,“ zdůraznila Čarvaš. Ta s po vyrčení ruzsudku 

Obhajoba vinu odmítala, zpochybňovala proto třeba některé svědecké výpovědi. Obviněný se k například k nejvážnějšímu bodu obžaloby, vraždě, doznal v SMS zprávách exkolegovi ze služby u policie. „Jde o o snůšku nesmyslů psanou pod vlivem pervitinu,“ namítla obhajoba.

M. K. tvrdil, že pod vlivem pervitinu měl halucinace a paranoidní stavy. „Vím, že jsem se pod vlivem drog choval nevhodně. Jsem přesvědčen, že pokud se na důkazy podíváte racionálně, budou se jevit v jiném světle, než jak uvádí státní zastupitelství,“ řekl na závěr M. K.

Smrt kryl oheň

Nejvážnější delikt se odehrál předloni 2. května v Hasově ulici v Modřanech. M. K. tam vnikl do bytu starší ženy, kterou napadl a usmrtil nožem, šroubovákem a nohou od stolu. Na útěku posléze na místě činu založil požár. Hasiči museli evakuovat 81 obyvatel paneláku,

„Zranění vypovídají o značně brutalitě a agresivitě, svědčící o naprosté neúctě k lidskému životu,“ zdůraznila žalobkyně Ladislava Čarvaš. Kriminalističtí technici na botách expolicisty později našli mikrostopy krve zavražděné ženy.

„Mohl na ně někdo šlápnout, třeba kocour, anebo pes,“ nabízel svou verzi o přenosu stop M. K. Podle rozsudku sexuálně napadl i svou matku. „Vezmu si na tebe pěkný nožík. Rajcuje mne představa, že na mne zavoláš policajty,“ napsal ji před útokem v jedné z výhružných SMS.

Později při vyšetřování vše popíral. „Nic jsem neudělal, i když jsem příležitost měl,“ tvrdil naopak obviněný k tomuto bodu obvinění.

Sexuální napadení

Obžaloba ho vinila například také ze znásilnění mladé dívky, kterou vezl taxíkem. „Dal mi na krk nůž, donutil mne se svléknout, přitom mě fotil. V autě mne znásilnil. Fotky pak poslal mému příteli,“ sdělila oběť během výslechu.

Další oběť podle verdiktu zdrogoval narkotikem ve vánočním cukroví a poté zneužil její bezmocnosti. Odvezl ji v noci na opuštěné místo, kde ji znásilnil. Poté si nešťastnou dívku fotil a vyhrožoval, že fotky použije, pokud napadení ohlásí.

Jednu ze zákaznic taxíku napadl napadl v Praze 8, rdousil ji bezpečnostním pásem, v bití pokračoval i venku, kde nešťastnici srazil na zem, šlapal na ni a pak se pokusil roztlačit auto na její hlavu. Další z obětí napadl u ní doma ranami pěstí.

Obžalovaný sloužil u policie do roku 2014. Pracoval mimo jiné u Pohotovostní motorizované jednotky, později dostal od policie vyhazov a začal taxikařit. „Řekl mi, že odešel ze služby kvůli korupci,“ sdělila jeho známá.

Autor: