Dvorecký most získal stavební povolení. Začít stavět by se mohlo ještě letos

  13:42,  aktualizováno  14:09
Dvorecký most, který má vyrůst přes řeku Vltavu mezi Podolím a Zlíchovem, získal stavební povolení. Most má stát asi miliardu korun a začít stavět by se mohlo ještě letos.

Vítězný návrh Dvoreckého mostu spojujícího Prahu 4 a Prahu 5. (2.10.2018) | foto: Tubes a Atelier 6

„Dvorecký most získal stavební povolení. Ještě s Trojskou lávkou a Štvanickou lávkou tak budeme mít na kontě stavbu rekordního množství přemostění přes Vltavu, která nemá v moderní historii Prahy obdoby,“ uvedl na twitteru pražský primátor Zdeněk Hřib. Ten informoval také o tom, že by část nákladů na stavbu mohly pokrýt evropské dotace.

Podle předpokladů by měl most stát zhruba miliardu korun. Návrh vybrali radní v roce 2018, ze sedmi předvybraných návrhů z celkových 38, nakonec se rozhodli pro návrh zpracovaný ateliéry Tubes a Atelier 6. Vzhledem ke zdražení stavebních materiálů je možné, že se stavba nakonec prodraží.

V rámci řešení Dvoreckého mostu musel vzniknout i návrh tramvajové a autobusové zastávky Dvorecký most. Zastávka by měla vzniknout na smíchovské straně mostu a měla by umožnit přestup mezi autobusy jedoucími přes most a tramvajemi jedoucími na Podolské nábřeží.

Celková cena mostu včetně obou předmostí a kompletního technického a dopravního vybavení by se měla vyšplhat na miliardu korun.

Most poslouží lepšímu propojení Prahy 4 a Prahy 5 a zároveň zajistí nové možnosti dopravní obslužnosti celé lokality. Počítá se také s jeho využitím v závěrečné fázi oprav Barrandovského mostu, mohl by pojmout část dopravy. Most bude určený hlavně pro městskou hromadnou dopravu včetně tramvají. Chodit tudy budou moci chodci a jezdit cyklisté a složky integrovaného záchranného systému.

Autor: