Dron prostřelí okno hořící budovy speciální kapslí, její náplň uhasí oheň

  17:04
Nového bojovníka proti ohni představili ve čtvrtek ve Staré Boleslavi experti ze skupiny Multirobotických systémů pražského ČVUT spolu s hasiči. Otestovali možnosti hašení požáru s pomocí dronu, který by usnadnil práci hasičům ve špatně dostupných místech. Na cvičný zásah se můžete podívat v reportáži portálu iDNES.cz.

„Jde o autonomní dron speciálně vyvinutý pro hašení ve vícepodlažních budovách,“ představil technologii Radovan Suk z ČVUT

Primární systém nejprve detekuje ložiska požáru na termosnímcích a lokalizuje oheň pomocí kamery. Následně dron vystřelí náboj s průrazným hrotem, který rozbije okno a náplň (speciální pyrosměs) kapsle požár uhasí. 

„Možnosti využití dronů při hašení požárů jsou poměrně slibné,“ shrnul Martin Saska, vedoucí skupiny Multirobotických systémů. 

Stroj podle předpokladů svých tvůrců usnadní práci hasičů v obtížně přístupných místech. Kromě samotného hašení mohou drony pomoci při vyhledávání lidí v ohrožení, například v nepřístupném terénu, a předat hledanému balíček s první pomocí. 

Létající robotický systém může pomoci též při hledání nebezpečných předmětů. Experti z robotického týmu ČVUT nedávno také zkoušeli nasazení roje dronů. 

„Při realizaci tohoto projektu jsme se inspirovali přírodou. Hejna ptáků za letu či hejna plovoucích ryb jsou vybavena smyslovým orgánem, který jim umožňuje držet se pohromadě a reagovat na situaci,“ uvedl Martin Saska.

Autor: