Chceme více kontaktních center pro narkomany, vzkazuje magistrátu Praha 5

  17:36
Větší pozornost ze strany strážníků a policie na Praze 5 vedla k tomu, že drogové závislí na Smíchově přicházejí o své kryty. Radnice volá po zřízení více kontaktních center pro narkomany, magistrát hledá další prostory. „Málo s námi ale komunikuje,“ zlobí se radnice Prahy 5, která se s městskými částmi domlouvá na vlastním postupu.

Redaktor deníku Metro vyrazil na malou procházku Smíchovem. Doprovod mu dělala starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková a radní pro bezpečnost a prevenci kriminality Petr Lachnit.

Nejčastěji se ohledně problematiky bezdomovců a drogově závislých skloňuje oblast Anděla.

Krátké putování ale směřovalo opačným směrem. Časté policejní zásahy totiž narkomany a další problémové osoby z frekventovaného místa vyhnaly. Problém ale nezmizel. Jen se přesunul. 

Například na Arbesovo náměstí. Zdejší křoví se rázem změnilo v noclehárnu. „Proto jsme některou zeleň nechali prořezat. Lidem bez domova jsme tak zrušili úkryty,“ ukazuje radní Lachnit. 

„Podobná situace byla i­ u ­Gymnázia Na Zatlance, také zde se scházeli narkomani a bezdomovci. Místo, kde se zdržovali, bylo oploceno a problém vymizel,“ říká Lachnit.

Sám ale dodává, že tyto drobné úpravy problém neřeší, ale jen ho přesouvají o ulici dál. Během dvacetiminutové procházky jsme potkali čtyři „spáče“. Dva dřímali na lavičce, dva v trávě.

Subutex. Zneužívaný lék zaplavil Prahu 5

  • Ani heroin, ani pervitin. Nejvíc se Prahou 5 šíří Subutex. „Tento přípravek, který je pouze na lékařský předpis, zaplavuje černý trh s narkotiky v naší městské části,“ říká radní Prahy 5 Petr Lachnit. 
  • Lék užívaný při závislosti na opioidech podle radního drogově závislí zneužívají. Pilulky, které mají pomoci překonat abstinenční příznaky po vysazení heroinu, narkomani rozpouští a píchají si je rovnou do žil. 
  • „Pokud je Subutex aplikován takto, pak se jeho uživatelům dostaví podobné stavy jako u požití drog,“ varuje Lachnit a dodává: „Pokud by Subutex nebyl předepisován, pak by podle mého názoru značně klesl počet narkomanů v­Praze 5.“
  • Radní také navrhuje, ať je pro substituční léčbu používán přípravek Suboxone. Lék s podobně znějícím názvem totiž nemá stejné účinky jako nitrožilně užívaný Subutex.

„Řešením by mohlo být, kdyby bylo v metropoli více kontaktních center, které drogově závislým poskytující služby. V Praze jsou tři. Z ­toho dvě v naší městské části,“ připomíná Zajíčková.

„Centra dělají užitečnou práci, bez nich by byla situace ještě horší. Prostřednictvím výměny stříkaček například snižují riziko šíření infekčních chorob,“ říká starostka, ihned ale dodává, že kapacita center je za hranou.

Magistrát se zřizováním center otálí

Sama na problém upozorňuje už dlouho. Například letos v únoru napsala na Facebook, že protidrogová komise hlavního města přijala usnesení, kterým doporučila Radě hlavního města, aby začala hledat místa vhodná pro další kontaktní centra. „Ledy se hnuly,“ radovala se před půl rokem starostka. Nyní je srpen a nové centrum zatím nikde nevzniklo. 

„Je pravda, že máme zprávy o tom, že magistrát vytipoval několik nebytových prostor, kde by mohl služby pro drogově závislé zřídit. V jaké fázi to ale celé je, bohužel už nevím, magistrát s námi málo komunikuje,“ stěžuje si Zajíčková.

Deník Metro se na magistrát obrátil již dříve, radní pro oblast sociální politiky a­ zdravotnictví Milena Johnová na konci července uvedla, že magistrát připravuje novou protidrogovou politiku, ve které stanoví další rozvoj sítě nízkoprahových služeb pro nejbližší roky. 

„Klíčový ale bude postoj městských částí. V tomto případě je to především na starostech a jejich ochotě domluvit se na zřizování menších center napříč Prahou,“ vysvětlila pro deník Metro Johnová.

Praha 5 ale už nechce déle čekat a na září svolala kulatý stůl protidrogových i sociálních odborníků, zástupců policie, strážníků z terénu, starostů a místostarostů z Prahy.

„Společně magistrátu předložíme seznam kroků a­ budeme požadovat jejich realizaci v co nejkratší době,“ říká Zajíčková, která se na společném postupu dohodla se starostkou Prahy 2 Janou Černochovou a starostkou jedničky Petrem Hejmou.

Narkomani mohou být nebezpeční svému okolí. Dokazuje to případ z Pardubic: 

Autor: Metro.cz