DPP nově ohlídá opozice. Firma funguje přes politické dohody, míní odborníci

  10:52
Nové vedení metropole včera vyměnilo členy dozorčí rady Dopravního podniku hl. města Prahy (DPP). Své odměny si nově musí odpracovat. Do patnáctičlenné dozorčí rady v DPP nová koalice na magistrátu zvolila náměstka primátora Zdeňka Hřiba, zastupitelku Gabrielu Lněničkovou (oba Piráti) a opozičního zastupitele Ondřeje Prokopa (ANO).

Odvolán byl bývalý náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha sobě) a bývalá zastupitelka Petra Kolínská.

„Dozorčí rada konečně může začít pracovat a mimo jiné vyhlásit otevřená výběrová řízení na členy představenstva DPP,“ informuje Hřib a dodává, že nejbližší setkání tohoto kontrolního orgánu DPP se uskuteční 22. března.

Podezřelí z čela DPP jsou stále ve funkci. Praha chce nové vedení do konce srpna

Hledá se ředitel

Poté tedy začne „konkurz“ na nové vedení DPP. Toho se podle svých slov zúčastní i stávající ředitel Petr Witowski. Výběrová řízení na posty v managementu DPP byla vypsána už v loňském roce, avšak v prosinci je dozorčí rada zrušila s tím, že je vypíše až nové vedení města. Dozorčí rada tehdy také potvrdila mandát dvou ze tří členů představenstva, tedy Witowského a technického ředitele Jana Šurovského. Oběma členství skončilo k 20. prosinci, dozorčí rada ho tedy obnovila. Krok měl zajistit přechodné zachování stability chodu podniku.

Organizační struktura dopravního podniku

  • Pražský dopravní podnik (DPP) je akciovou společností, proto je jeho nejvyšším orgánem valná hromada, kterou v tomto případě tvoří městská rada. Ta může například měnit stanovy společnosti nebo volit a odvolávat členy dozorčí rady.
  • Statutárním orgánem DPP je jeho představenstvo, které fakticky řídí činnost společnosti. Je pětičlenné a má svého předsedu a místopředsedu.
  • Kontrolním orgánem dopravního podniku je dozorčí rada. Její členové také volí představenstvo. Dozorčí rada DPP je nejpočetnější ze všech pražských společností, čítá 15 členů, a to včetně předsedy a tří místopředsedů. V případě pěti z nich se jedná o zaměstnance DPP, zbytek jsou političtí nominanti. Momentálně předsedovi dozorčí rady náleží odměna 29 tisíc měsíčně, 27 tisíc místopředsedovi a 25 tisíc korun řadovému členovi.

Na budoucí tendr se bude moci přihlásit kdokoliv, kdo splňuje zadaná kritéria. Podle Hřiba již nyní probíhá hledání vhodných kandidátů.

„Proaktivně vytipováváme možné kandidáty, aby bylo z čeho vybírat,“ konstatuje náměstek pro dopravu Zdeněk Hřib. Nové vedení dopravního podniku by tak mělo být známé v řádu jednotek měsíců.

Vybírat ho v dozorčí radě budou celkem čtyři zástupci Pirátů, kromě dvou nově zvolených zůstávají na svých pozicích také piráti Jan Lička a Jakub Jiran. Jedno ze tří křesel určených koalici SPOLU obsadí radní města pro finance Zdeněk Kovařík (ODS), druhé připadne lidovcům a třetí křeslo zůstane jednomu ze dvou stávajících zástupců TOP 09. Poslední místo pro členy nové magistrátní koalice bude patřit Starostům.

Podle koaliční dohody bude nad městskými společnostmi nově dozorovat celé politické spektrum včetně opozice. Na to, že v ní v minulosti byli jen zástupci koalice, si často stěžovali například občanští demokraté.

„Na rozdíl od minulého volebního období bude v dozorčích radách akciových společností města vždy zástupce opozice,“ sděluje Tomáš Portlík (ODS), předseda klubu zastupitelů SPOLU.

Na jednání nové dozorčí rady proto bude dostávat pozvánku také opoziční ANO a Praha sobě. Za ANO byl nominován Ondřej Prokop a za Prahu sobě si funkci ponechá bývalý náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr. Kromě toho v radě zasedá také pět zástupců zaměstnanců DPP.

DPP získal protikorupční certifikát, magistrát finišuje tendry k Dozimetru

Měsíční odměny ve všech dozorčích radách (viz box, pozn. red.) pak nebudou fixní jako dosud, ale budou vázány na odvedenou práci. Členové si je budou muset „vysedět“. Pro některé to může být problém. Podle Hlídače státu je kupříkladu Ondřej Prokop z ANO dlouhodobě největším absentérem. V roce 2021 dorazil pouze na jediné mimořádné zasedání dozorčí rady Pražské vodohospodářské společnosti. Za jedno odpoledne si tak Prokop vydělal 252 tisíc korun hrubého.

Doplnění stavů

Dozorčí rada DPP se konečně po delší době doplní do plného stavu, jelikož zde byla od loňského léta dvě prázdná křesla. Kontrolní orgán DPP totiž loni zasáhla vlna rezignací v důsledku korupční kauzy Dozimetr, v rámci které měla zločinecká skupina roky ovlivňovat zakázky v dopravním podniku. Dozorčí radu tehdy opustil dnes již bývalý náměstek primátora Petr Hlubuček (dříve STAN), který byl podle policie jednou z hlav gangu.

Obviněný v kauze Dozimetr dostal od pražského dopravního podniku další zakázku

Ještě před vypuknutím kauzy rezignoval Michal Zděnek, který policii nahlásil pokus o úplatek, čímž výrazně přispěl k rozkrytí kauzy. Důvodem odchodu podle něj byla již neúnosná situace ve firmě. Jako poslední opustil dozorčí radu bývalý místostarosta Prahy 9 Marek Doležal (TOP 09), jehož jméno se objevilo v odposleších.

Byť budou v dozorčí radě nově sedět i opoziční zastupitelé, je stále velmi provázaná s politikou, což je podle odborníků špatně. „Problémem je, že dopravní podnik funguje přes politické dohody, kdy každá strana nominuje svého člena představenstva, a oni proto dohromady neoperují jako tým. To je v jakékoliv jiné fungující firmě nepředstavitelné,“ míní bývalý šéf české pobočky Transparency International David Ondráčka.