Chytrá kamera zabrzdí tramvaje, dopravní podnik testuje antikolizní systém

  18:36
Od září pražský dopravní podnik testuje nový bezpečnostní systém, který by měl zamezit nehodám s auty a chodci. Okolí tramvaje hlídají inteligentní kamery. Zatím systém řidiče na riziko jen upozorňuje, v budoucnu by mohl tramvaj sám zastavovat.

Nový antikolizní systém od izraelské firmy Mobileye testuje Dopravní podnik hlavního města Prahy v Opravně tramvaji v Hostivaři.

„Od ostatních vyzkoušených systémů se tento odlišuje tím, že funguje na principu inteligentních kamer. Ty snímají rychlost a směr pohybu chodců i vozidel a na základě toho vyhodnocuje kritické situace,“ řekl Milan Slunečko,  vedoucí jednotky Správa vozidel Tramvaje DPP.

Kamery jsou ve dvojicích umístěny za čelním sklem v kabině řidiče a na zadní části vozu. Podle Slunečka kamery umí rozpoznávat siluety lidí i obrysy objektů a systém se při používání učí a zpřesňuje.

Pokud se systém osvědčí, vyzkouší ho řidiči tramvají v ostrém provozu.

Během dvoutýdenního testování je systém nastaven tak, aby akusticky upozorňoval řidiče na rizika. V budoucnu by mohl sám zasahovat do řízení.

Dopravní podnik již používá systém EMA (Elektronická mapa Prahy). Ten nehodám zabránit nedokáže, ale umí sám upravovat rychlost tramvají v určitém úseku. Také sám řídí promazávání kol a má na starost i hlášení zastávek. 

„Pokud antikolizní systém pro tramvaje DPP odzkouší v provozu bez jakýchkoliv problémů, do budoucna by jej DPP mohl nakoupit formou veřejné soutěže pro všechny tramvaje, což je asi 850 setů,“ dodala mluvčí podniku Aneta Řehková.

Autor: