Dopravnímu podniku se nedaří lákat řidiče, na nábory se chodí lidé jen dívat

  17:38
Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) vypsal náborové termíny pro uchazeče na pozici řidiče autobusů. Pokud zájemci již vlastní řidičský průkaz skupiny D, mohou po odpracování určitého počtu hodin dostat až 50 tisíc bonus, dalším DPP nabízí kurzy v autoškole. Část zájemců však přišla pouze ze zvědavosti než kvůli touze získat práci.

ilustrační snímek | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Jak taková náborová akce pro řidiče autobusu vypadá, se přišel do autoškoly dopravního podniku, která je součástí garáží Hostivař, na vlastní oči přesvědčit také redaktor MF DNES.

V sobotu DPP vypsal dva náborové termíny, v 10 a 13 hodin. Kdo přijde do DPP s řidičským průkazem na autobus a nechá se zaměstnat, má velkou šanci, že po odpracování jedné tisícovky hodin získá náborový příspěvek ve výši 50 tisíc korun. K podmínkám příspěvku přitom platí i podepsání závazku odpracovat v DPP alespoň tři roky. 

Necelá dvacítka uchazečů nejrůznějšího věku solidně zaplnila učebnu v prvním patře už během dopoledne. Většina ze zájemců přitom nechtěla o svých záměrech cokoli uvádět a už vůbec prozradit jméno.

Jeden z uchazečů uvedl, že je původem z Alžírska, v České republice žije asi patnáct let a živí se jako podnikatel. Další ze zájemců řekl, že přišel spíše ze zvědavosti. A student střední dopravní školy zase přiznal, že na místě není kvůli náboru, ale kvůli získání informací pro školní práci.

Maximum možných předpokladů, tedy vlastnictví řidičského průkazu skupiny D včetně profesní způsobilosti pro řízení autobusu, měli tak jen tři uchazeči.

Ani z těch, kteří mají o práci řidiče opravdový zájem, nemá šanci každý uspět. První z podmínek je pochopitelně úspěch v přijímacím řízení. „Také musíte absolvovat dopravně-psychologické vyšetření a samozřejmě i lékařskou prohlídku,“ říká Zuzana Větrovcová, která je v DPP vedoucí oddělení zaměřeného právě na nábor nových zaměstnanců.

Číslo 6 znamená Hostivař

Během přednášek a exkurze v areálu se uchazeči mohli detailně seznámit s tím, jak samotná práce řidičů i provoz MHD vypadá včetně věcí, které jsou běžným cestujícím spíše utajeny. 

„Nad pravým zadním a levým předním světlometem má každý autobus malé číslíčko. To je vlastně identifikační číslo garáže. Číslo 6 přitom znamená, že autobus je z naší garáže Hostivař. Jednička byly Dejvice, dvojka je Klíčov, čtyřka jsou Vršovice a pětka Kačerov,“ uvedl mimo jiné během exkurze Milan Volek, který je vedoucím garáže Hostivař.

Kromě zmíněného náborového příspěvku chce DPP řešit nedostatek šoférů i pomocí dalších lákadel. Do služeb firmy se mohou na pozici řidiče hlásit i zájemci, kteří mají zatím jen řidičský průkaz skupiny B, tedy na vůz do 3,5 tuny. Vybrané uchazeče za dva a půl měsíce přeškolí pracovníci z osobáku na autobus.

Dopravní podnik v roce 2019 přijal:

222 řidičů autobusů

154 řidičů tramvají.

Za tuto dobu by měli stihnout uchazeči splnit všechny zákonné podmínky pro řízení autobusu na městských linkách, ke kterým patří kromě získání skupiny D na řidičáku také získání profesního osvědčení. Uchazeči za školení nemusejí platit, a navíc již během vzdělávání dostanou plat. Autoškolu přitom budou muset uhradit jen v případě, když z nového zaměstnání předčasně odejdou.

Totéž se týká i majitelů řidičského průkazu skupiny C pro vozy nad 3,5 tuny, které dopravní podnik připraví pro řízení autobusu za 30 dnů. Podle mistra odborného vzdělávání v DPP Mojmíra Janeby musejí uchazeči o práci řidiče absolvovat zkušební jízdy. Ty probíhají s autobusem, „náklaďákem“ či osobním autem. A řidiči pokaždé jedou s vozidlem, pro které mají platné oprávnění.

Podle mluvčí dopravního podniku Anety Řehkové i navzdory chybějícím řidičům jen loni DPP přijal 222 nových řidičů autobusů a 154 nových řidičů tramvají. „Do optimálního stavu nám u řidičů autobusů chybí přibližně 9 procent a u řidičů tramvají přibližně 5 procent,“ vysvětlila mluvčí.

V podniku jsou přitom nedostatkové i další profese – inzerují se volné pozice traťových dělníků, elektrikářů či automechaniků. Začátkem dubna chce pak DPP uspořádat nábor pro řidiče metra.

Plynem proti chřipce. Dopravní podnik dezinfikuje pražské tramvaje:

Autor: