Rány, urážky, nůž na krku. Rodinu trýznil 26 let, soudí muže. Obětí jsem já, namítá

  18:56
Případ domácího násilí, který je na české poměry neobvyklý délkou trvání i velikostí rodiny, začal řešit ve čtvrtek Městský soud v Praze. Třiapadesátiletý J. K. podle obžaloby 26 let trýznil členy své domácnosti. Nejprve manželku a malého syna, pak i dalších pět dětí, které postupně přicházely na svět. Muž to odmítá s tím, že obětí je on.

Vystudovaný teolog J. K. z Prahy (s ohledem na ochranu poškozené manželky i všech šesti dětí, z nichž pět je v současnosti už v dospělém věku, zakazuje zákon zveřejnit jeho totožnost) se podle obžaloby od roku 1996 do července 2022 ve společně obývané domácnosti choval despoticky a dominantně, vše řídil a o všem rozhodoval. Své o pět let mladší manželce nadával těmi nejhrubšími výrazy, jaké čeština zná. Spis zmiňuje každodenní hádky i ponižování, neustálý stres, strach, napětí a křik.

„Poškozené vyhrožoval fyzickým napadením nebo tím, že ji zabije, popřípadě údery naznačoval, chytal ji silně za ruce, až měla modřiny. Poškozenou též napadal fyzicky, nejčastěji fackou, ránou pěstí či do ní kopal. Nejméně dvakrát jí způsobil zranění, pro která byla ošetřena v nemocnici,“ uvedla státní zástupkyně s tím, že J. K. ženě nalomil žebra úderem dřevěnou židličkou nebo jí ranou pěstí málem zlomil nos.

„Při jednom konfliktu ji obžalovaný rdousil židlí. Též jí přiložil nůž ke krku. Fyzické násilí, k němuž docházelo několikrát do roka, po letech ustoupilo. Verbální násilí však zůstalo,“ pokračovala žalobkyně.

Muž se podle ní choval agresivně také ke svým šesti dětem, které se narodily v letech 1993 až 2008. Šlo o tři chlapce a tři dívky.

„Od narození žily ve zcela nevhodném prostředí, v domácnosti, kde nebyl nikdy klid. Jednání obžalovaného vůči matce úkorně snášely, měly z něho strach a nedokázaly mu vzdorovat, což u nich prohlubovalo pocit bezmoci. Také vůči nim byl J. K. netolerantní, dominantní, despotický a neuznával jejich názor. Vynucoval si poslušnost, fyzicky je napadal, trestal pohlavky, nařezáním páskem nebo vařečkou, a to i tak, že měly modřiny,“ popisuje obžaloba.

Vidlička zabodnutá v ruce

Děti se podle státní zástupkyně nebály jen samy o sebe nebo o matku, ale také o dva psy, ke kterým se muž údajně choval rovněž násilně a vyhrožoval jejich zabitím.

Citace z obžaloby

Někdy v roce 2002 (to už měli manželé čtyři děti, pozn. red.) nakreslil J. K. přes celou kuchyňskou zeď kečupem výhrůžný obrázek smrtky, který tam byl několik měsíců.

Svého nejstaršího syna podle vyšetřování J. K. týral od tří let věku, například různými fyzickými tresty. „Jednou mu zabodl vidličku do hřbetu ruky proto, že se u stolu bavil se sestrou,“ uvedla státní zástupkyně. Chlapec se podle ní často snažil zastat své matky, na což otec reagoval fyzickými útoky i vůči němu.

Ze spisu vyplývá, že se chlapec začal zhruba ve čtrnácti letech kvůli napětí, které doma zažíval, sebepoškozovat. Úlevu hledal v řezání žiletkou po pažích a předloktí nebo se pálil zapalovačem, což trvalo dalších čtrnáct let (do roku 2021).

Začal také pít alkohol, kouřit cigarety nebo se předávkoval léky. Chování otce podle posudku výrazně narušilo synovu psychiku a následky prožitých traumat se u něj projevují do současnosti, kdy je mu třicet let.

Terapeutka: Děti cítí vinu za násilí rodičů. Týrání považují za normální

Podobně agresivně a vulgárně se J. K. podle obžaloby choval i k dalším pěti dětem. Ze znaleckého posudku vyplývá, že všechny trpí posttraumatickou stresovou poruchou. Objevily se u nich úzkosti, panické ataky, deprese, poruchy spánku nebo sociální fóbie.

Situaci v rodině ukončilo až trestní oznámení nemocnice, v jejíž péči skončila nejmladší dcera po pokusu o sebevraždu.

Nejsem tyran, jsem oběť, tvrdí muž

J. K. ve čtvrtek u soudu obžalobu odmítl. „Dovolil bych si poprosit o zastavení trestního stíhání. Domnívám se, že se žádný trest čin nestal. Projednávání tohoto případu před soudem je proti obecným dobrým mravům,“ uvedl.

Podle muže není správné, aby děti vystupovaly proti svým rodičům, kteří o ně „podle svých možností a sil řádně pečovali“. Nelíbí se mu, že předmětem obžaloby jsou velmi intimní a soukromé věci.

Úřady obvinil z necitlivosti. Podle něj „nedokázaly reflektovat podstatu problému“. Zpochybnil také znalecké posudky ohledně údajné újmy manželky a dětí. Zmocněnec pěti sourozenců pro ně žádá odškodnění v celkové výši 900 tisíc korun. Manželka a nejstarší syn peníze od J. K. nechtějí.

„Vnímám vysokou společenskou poptávku po odhalování domácích násilníků. V současnosti probíhají různé vlivové kampaně, které s tím okrajově souvisí. Obávám se, že jsem s ohledem na tuto poptávku předem odsouzen a že mému případu nebude poskytnuta dostatečná a nezaujatá pozornost,“ prohlásil muž.

„Pane obžalovaný, mohl byste se mírnit v hodnocení všech okolo sebe včetně soudu?“ napomenula ho předsedkyně senátu Jarmila Pavlátová. Zároveň se ohradila proti jeho tvrzení, že je v případu předem rozhodnuto.

Týraným dětem stát nepomůže. Jurečkův resort připravil nefunkční zákon

„Nejsem žádný násilník, tyran ani notorický lhář. Nejsem ani příčina problému. Naopak stres, šikanu, pomluvy, nactiutrhání a všelijaké ponižování jsem v hojné míře zakoušel na vlastní kůži já. Od manželky a později od dětí,“ brání se muž.

Dodal, že nyní je již schopen „coming outu“ a veřejně se proto přiznává, že byl svou manželkou a dětmi týrán.

„Nebylo mi řečeno nikdy nic hezkého. Vždycky jen výčitky, urážky, křik, sprosté nadávky, strkání. Že až budu chcípat, že se o mě nikdo nebude starat. Že smrdím. Jak vypadám, že takového chlapa si nikdo nikdy nepředstavoval a tak dál,“ líčil.

Manželka podle něj trpí poruchou osobnosti. Děti se proti němu spikly a domluvily. Odmítl, že by se k nim choval nepřiměřeně hrubě a vulgárně jim nadával. Připustil pár výchovných plácnutí přes zadek, pohlavků, výjimečně facku. „Syna jsem vidličkou nebodl. Jednou jsem ho škrábl šroubovákem, omluvil jsem se mu.“

Přiznal, že manželce pochroumal žebra, a to „když ječela a nešlo ji utišit“. Vystrčil ji prý z postele, zalehl ji a dal na ni židli. Dceři jednou nechtěně zavadil o krk. Agresivní chování vůči psům označil za absurdní.

Sebepoškozování dětí vysvětluje tím, že „tak zpracovávaly svoje problémy“. Podle něj za tím mohla být i skepse, nuda nebo že je to údajně v módě.

Uvedl také, že s dětmi ani manželkou už ve společné domácnosti nežije. Žena podle něj podala žádost o rozvod, on se rozvádět nechce. „Přestože jsem zažil hodně špatného, tak i hodně dobrého. Mám ji rád, mám k ní kladný vztah,“ řekl.

Žena dnes přišla k soudu. Stála u manžela a s ním i jeho obhájcem si v klidu a přátelsky povídala. Velmi nelibě nesla, že se o případ jejího muže zajímá někdo z médií.

U soudu řekla, že jí nevadí vypovídat v jeho přítomnosti. Senát však rozhodl, že ženu příště vyslechne odděleně, z jiné místnosti, aby nebyla pod přímým vlivem manžela.

J. K. také žádá, aby před soudem vypovídaly jeho děti s výjimkou nejmladší dcery. Dřívější výslech dívky na policii chce soud přehrát. Hlavní líčení má pokračovat na konci dubna. Muži hrozí až 12 let vězení.

Autor: